برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تاثيرات کيفيت هاي شهري در ميزان شاخص سرمايه اجتماعي در بافت هاي تاريخي (مطالعه موردي: محله جلفاي اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

در حفظ و احياي بافت هاي تاريخي، آنچه بيش از مرمت هاي کالبدي و فيزيکي زمينه ساز ارتقاي کيفيت زندگي شهروندي است، توجه به ارزش هاي اجتماعي نهفته درون بافت است. مرمت هاي عمدتا کالبدي که هم اکنون در بافت هاي با ارزش تاريخي کشور ايران ديده مي شود، در بسياري موارد نتوانسته اهداف و چشم اندازهاي تعريف شده را بازپس دهند. هرچند چنين مرمت هايي را مي توان بخشي از فرايند ارتقاي کيفيت هاي بصري به شمار آورد ليکن، روشن است آنچه زندگي اجتماعي مداوم و ارتقاي کيفيت زندگي شهروندي در بافت هاي تاريخي را به عنوان شرط اساسي حفظ بافت موجب مي شود، توجه به ابعاد اجتماعي در طرح هاي مرمت و احياي بافت هاي تاريخي است. سرمايه اجتماعي، يکي از شاخصه هاي مطرح در جامعه شناسي و علوم اجتماعي است که اخيرا در حوزه طراحي شهري و احياي بافت هاي تاريخي، به عنوان ابزاري هرچند مفهومي، در ارتقاي کيفيت هاي شهري، جايگاه ويژه اي يافته است.

در اين پژوهش، باتوجه به اينکه ارتقاي کارکردهاي اجتماعي نهفته در بافت هاي تاريخي، به عنوان راهکار حفظ، احياء و باززنده سازي بافت مدنظر است، تلاش بر آن است که با جستجوي روابطي منطقي بين سطح شاخص سرمايه اجتماعي و کيفيت هاي شهري به عنوان ابزار طراحي شهري، بتوان با ارايه رويکردي شهرسازانه از سرمايه اجتماعي، ابزاري عملياتي از آن را در طراحي شهري و به ويژه حفظ و احياي بافت هاي تاريخي تدوين و ارتقاي بسترهاي سرمايه اجتماعي را در بافت هاي تاريخي محقق کرد.
تحقق اين هدف، همراه با به کارگيري تکنيک تحليل سلسله مراتبي (
AHP)، براي کمي سازي و برآورد نتايج نهايي کيفيت هاي شهري است. نتايج پژوهش حاضر مبني بر وجود رابطه مستقيم بين سطح شاخص سرمايه اجتماعي و کيفيت هاي اجتماع پذيري و پياده مداري و همچنين وجود رابطه اي دوگانه بين شاخص بالا و کيفيت نفوذپذيري است. روابط حاصل از قياس دو به دوي عوامل بالا در اين پژوهش، روابطي غيرخطي بوده که دليل آن را مي توان وجود فاکتورهاي متعدد دخيل در شاخص سرمايه اجتماعي و پيچيدگي روابط بين آنها دانست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 200
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی