برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  3 , شماره  12 ; از صفحه 105 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

ادوار تاريخي شناخت «ديگري» در غرب و شرق با تاکيد بر نگاه محققان معاصر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم سیاسی، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

هر تمدن يا فرهنگي در گذرگاه تاريخي خويش خواسته يا ناخواسته نوع نگاه خاص و متمايزي به «غير» و «ديگري» دارد. اين پژوهش، بر آن است تا دوره هاي تاريخي شناخت «ديگري» در غرب و شرق را بررسي و دوره بندي نمايد. کوشش شده است که بر خلاف تقسيم بندي هاي رايج، از نگاه هاي صرفا سياسي فاصله گرفته و بيشتر از منظر فرهنگي و تمدني واکاوي شود. همچنين تقسيم بندي ها نه صرفا بر حوادث تاريخي، بلکه بر وجود «ويژگي هاي مشترک» در شناخت «ديگري» در بستر تاريخي شرق و غرب استوار گردد. بر اين اساس روابط شرق و غرب به چهار دوره کلان تقسيم شده است.
در نسبت غرب با شرق مي توان چهار دوره: عصر باستان، عصر ايمان، دوران قدرت دانش بنيان و عصر پسااستعماري را نام برد و در نسبت شرق - با تاکيد بر ايران - با غرب مي توان چهار دوره: عصر باستان، عصر ايمان، دوران آشفتگي و تحير و دوره نگاه واکنشي و انفعالي را ذکر کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نساج، ح. (1391). ادوار تاریخی شناخت «دیگری» در غرب و شرق با تاکید بر نگاه محققان معاصر. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ), 3(12), 105-130. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193126Vancouver : کپی

نساج حمید. ادوار تاریخی شناخت «دیگری» در غرب و شرق با تاکید بر نگاه محققان معاصر. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ). 1391 [cited 2021July28];3(12):105-130. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193126IEEE : کپی

نساج، ح.، 1391. ادوار تاریخی شناخت «دیگری» در غرب و شرق با تاکید بر نگاه محققان معاصر. مطالعات تاریخ فرهنگی (پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ), [online] 3(12), pp.105-130. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193126. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی