برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 21 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نوع و ميزان خطاهاي دارويي در بخش ‌هاي مراقبت ويژه نوزادان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از شايع ترين خطاهاي پزشکي، خطاهاي دارويي است. از آن جا که وقوع خطاهاي دارويي، در بخش هاي نوزادان و مراقبت ويژه نوزادان از اهميت مضاعفي برخوردار است، لذا پيشگيري از اين خطاها بسيار مهم و ضروري خواهد بود. هدف اين مطالعه، تعيين ميزان و نوع خطاهاي دارويي در بخش هاي نوزادان و مراقبت ويژه نوزادان بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي - همبستگي که در سال 1390 انجام شد، نمونه گيري به صورت سرشماري و شامل 119 پرستار شاغل در بخش هاي نوزادان و مراقبت ويژه نوزادان، در پنچ بيمارستان آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي بود. ابزار گردآوري داده ها، پرسشنامه اطلاعات جمعيت شناسي و پرسشنامه «خطاي تجويز دارو» براي تعيين ميزان و انواع خطاهاي دارويي بود که روايي و پايايي آنها بررسي شد و مورد استفاده قرار گرفت. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار
SPSS18 و آزمون هاي آماري توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها:
11.8 درصد از پرستاران عنوان کرده بودند که در طول شش ماه گذشته مرتکب خطاي دارويي نشده بودند و 37.8 درصد از آنها بين يک تا دو خطاي دارويي داشتند. خطاهاي دارويي در داروهاي تزريقي به ترتيب شامل اشتباه در زمان دارو دادن (51 تا شصت درصد)، اشتباه در محاسبات دارويي (51 تا شصت درصد)، عدم توجه به تداخل دارويي در تجويز همزمان آنها (51 تا شصت درصد)، اشتباه در دوز دارويي (41 تا پنجاه درصد) و اشتباه در سرعت تزريق دارو (41 تا پنجاه درصد) بود و خطاهاي دارويي در داروهاي غير تزريقي به ترتيب شامل اشتباه در محاسبات دارويي (51 تا شصت درصد) و پس از آن اشتباه در در دوز دارويي (41 تا پنجاه درصد) مشخص شد. همبستگي ميان داروهاي تزريقي و غير تزريقي نشان داد که خطا در داروهاي تزريقي بيشتر روي مي دهد و پرستاراني که مرتکب خطا در داروهاي تزريقي مي شدند در داروهاي غير تزريقي نيز مرتکب خطا مي شدند.
نتيجه گيري: با وجود خطاهاي دارويي موجود، شناخت ميزان و نوع خطاهاي دارويي مي تواند موجب برداشتن گام هايي براي پيشگيري از اين خطاها و پيشرفت به سوي افزايش کيفيت مراقبت و ايمني نوزاد شود.

اصل مقاله به صورت متن کامل انگليسي، در بخش انگليسي قابل رويت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 342 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی