برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني ضايعات مخاطي دهان و عوامل مرتبط با آن در پرونده هاي بخش پاتولوژي انستيتو كانسر بيمارستان امام خميني از سال 1379 تا 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش آسیب شناسی دهان، فک و صورت دانشگاه آزاداسلامی، واحد دندانپزشکی تهران، پاسداران، گلستان پنجم، پلاک 177
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ضايعات مخاطي دهان يك موضوع مهم در دندانپزشكي است. شيوع متنوع اين ضايعات در ميان جمعيت هاي مختلف گزارش شده است. مطالعات كمي در رابطه با فراواني ضايعات مخاطي دهان در ايران صورت گرفته است. مطالعه حاضر با هدف تعيين فراواني ضايعات مخاطي دهان و عوامل مرتبط با آن در بخش پاتولوژي انستيتو كانسر بيمارستان امام خميني تهران از سال 1379 تا 1389 صورت گرفت.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي مطالعه داده هاي موجود انجام گرفت. نوع ضايعه و تشخيص ميكروسكوپي سن و جنس بيماران، محل ضايعه با استفاده از پرونده باليني و پاتولوژي بيماران مراجعه شده به انستيتو كانسر بررسي شد و فراواني ضايعات بصورت درصد برآورد شده و عوامل مرتبط با آزمون كاي دو تحت نرم افزار SPSS16 بررسي شدند.
يافته ها: از ميان 40092 پرونده تعداد 784 بيمار (1.96%) مبتلا به ضايعات مخاطي دهان بودند كه شايعترين ضايعه مخاطي دهان مربوط به ضايعات اپيتليالي به ميزان 90% بود. شايعترين محل ضايعات مخاطي دهان متعلق به لب ها بود كه ميزان آن 26.8% گزارش شد. سن افراد مبتلا (17±43 سال) بود افراد داراي ضايعات مخاطي دهان در مواجهه بيشتر از نظر جنس نبودند (P<0.9).
نتيجه گيري: فراوانترين ضايعه مخاطي يافت شده اسكواموس سل كارسينوما بود كه توموري بدخيم با منشا اپي تليالي بوده و شناسايي زودرس آن ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 144 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی