برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير غلظت هاي مختلف تتراسايکلين و زمان هاي مختلف شستشو بر رشد باکتريال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، دروازه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، بخش پریو
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هدف از اين تحقيق بررسي مدت دوام اثر آنتي باکتريال تتراسايکلين در غلظت هاي مختلف اين دارو و زمان هاي مختلف شستشو بر رشد باکتريال در محيط کشت ميکروبي است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي که نمونه هاي آن قطعات ريشه دندان هاي کشيده شده افراد مبتلا به بيماري پريودنتال بود، پس از برداشت جرم و سمان نکروزه بر روي سطح دندان و اکسپوز توبول هاي عاجي، قطعات ريشه توسط ديسک دو طرفه الماسي بريده شده و داخل اتوکلاو قرار گرفتند. سپس نمونه ها تحت تاثير تتراسايکلين با غلظت هاي (100، 50، 25 ميلي گرم بر ميلي ليتر)، و با زمانهاي متفاوت قرار گرفتند. سپس دندان ها در هر گروه به مدت 10 دقيقه، يک و دو هفته با 20 ميلي ليتر نرمال سالين شسته شده و پس از آن به محيط کشت ميکروبي استرپتوکوک موتانس انتقال داده شدند تا در نهايت از نظر قطر هاله عدم رشد که حاکي از تاثير آنتي بيوتيک بر روي باکتري است، مورد بررسي قرار گيرند. اطلاعات به دست آمده توسط آزمون
ANOVA تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: حداکثر ميانگين قطر هاله عدم رشد ميکروبي معني دار از نظر آماري
(P value<0.05) در شرايط مختلف آزمون 17.5 ميلي ليتر بود که اين رقم هم در گروهي که 60 ثانيه در تتراسايکلين 100 ميلي گرم بر ميلي ليتر قرار داشتند و هم در گروه هايي که 240 ثانيه در تتراسايکلين با غلظت هاي متفاوت بوده و 10 دقيقه با نرمال سالين شسته شده بودند، به دست آمد.
نتيجه گيري: نتيجه مطلوب در گروهي ديده شد که 120 ثانيه در تتراسايکلين به غلظت 50 ميلي گرم بر ميلي ليتر قرار گرفته و 10 دقيقه در نرمال سالين شستشو داده شدند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی