برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ژل كلرهگزيدين 0.2 درصد در پيشگيري از درد و بروز حفره خشك در بيماران تحت جراحي دندان هاي نهفته مولر سوم فك پايين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی جراحی دهان و فک و صورت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندانپزشکی تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يكي از شايع ترين مشكلات پس از خارج كردن دندان هاي مولر سوم بروز حفره خشك و درد مي باشد. اين درد شديد و ناگهاني از روز سوم به بعد آغاز شده و شيوعي معادل 68.4 درصد دارد كه علت واقعي آن تا كنون شناخته نشده است در اين مطالعه بر آن شديم تا ژل كلرهگزيدين 0.2 درصد را در بروز حفره خشك و درد ناشي از آن در بيماران تحت جراحي دندان نهفته مولر سوم بررسي كنيم.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي كارآزمايي باليني تصادفي دوسوكور انجام شد. كليه بيماران در محدوده سني 45-18 سال كه شرايط خارج كردن دندان مولر سوم نهفته فك پايين به صورت دو طرفه با درجه سختي 10-7 بر اساس معيار Pederson را داشتند، مورد بررسي قرار گرفتند. بيماران به صورت تصادفي به دو گروه شاهد و مورد تقسيم شدند و ژل 0.2 درصد توسط ژل فوم در حفره قرار داده شد و بررسي بروز حفره خشك بر اساس معيار BLUM و ميزان درد با مقياس VAS اندازه گيري شد و توسط آزمون هاي كاي دوMcNemar ،Wilkcoxon-sign rank test   Mann- u- whitney ومورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها : اين تحقيق بروي 80 بيمار با ميانگين سني
2.49±21.58 و 160 نمونه انجام شد. بروز حفره خشك در گروه شاهد 32.5 درصد و در گروه مورد 11.2درصد بود (p<0.005) و شدت درد در روز سوم در گروه شاهد 1.14±3.38 و در گروه 1.15±2.32 بود كه افزايش 31 درصدي در گروه كنترل ديده شد (P<0.01).
نتيجه گيري: ژل كلرهگزيدين 0.2 درصد مي تواند بر كاهش بروز حفره خشك و درد ناشي از آن پس از خارج نمودن دندان هاي مولر سوم نهفته پايين موثر باشد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی