برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي مربيان زن ورزش هاي رزمي از نحوه برخورد با Avulsion و عوامل مرتبط با آن در ورزشگاه هاي شهر تهران در سال 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش کودکان، واحد دندانپزشکی تهران، خیابان پاسداران، نیستان دهم، واحد دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تروما به دندان ها از مشکلات رايجي است که در کودکان ديده مي شود. جدا شدن کامل دندان از حفره خود يکي از پيچيده ترين آسيب هاي دنداني است که در صورت عدم درمان به موقع مشکلات متعددي ايجاد مي کند. از آنجايي که يکي از علل تروما، فعاليت ورزشي است آگاهي مربيان از نحوه برخورد با آن نقش مهمي در پيشگيري و درمان دارد. اين مطالعه با هدف تعيين آگاهي اين افراد در ورزشگاه هاي رزمي شهر تهران در سال 1389 انجام شد.
مواد و روش ها: در اين تحقيق روش مقطعي انجام گرفت، کليه مناطق تهران به 4 ناحيه شمال، جنوب، شرق و غرب تقسيم شدند که از اين 4 ناحيه، مناطق 7، 6، 3 و 15 انتخاب شد و از 18 ورزشگاه مورد بررسي در مجموع 112 مربي مورد بررسي قرار گرفتند. از طريق مصاحبه، تک تک سوالات از مربيان پرسيده شد. پس از پايان مصاحبه، پاسخنامه مربوط به سوالات پرسيده شده به همراه راهنمايي در مورد نحوه برخورد با دندان
Avulse شده به مربيان داده شد. پس از جمع آوري فرم ها، جهت تعيين نقش هر کدام از عوامل موثر موجود در پرسشنامه بر ميزان آگاهي، از مدل رگرسيون خطي با استفاده از نرم افزار spss (V11.5 2009) استفاده شد.
يافته ها: از بين 112 نفر مورد بررسي، 30.3 درصد آگاهي خوب، 51.6 درصد آگاهي متوسط و 17.1 درصد آگاهي ضعيف داشتند. بين ميزان آگاهي مربيان زن ورزش هاي رزمي از نحوه برخورد با
Avulsion و سابقه کاري ارتباط معناداري وجود داشت (P=0.03). همچنين بين آگاهي مربيان و ميزان تحصيلات آنها رابطه معناداري وجود داشت (P=0.002).
نتيجه گيري: مربيان ورزش هاي رزمي از چگونگي ريپلنت کردن دندان هاي
avulsed  و ماده مناسب براي نگهداري آن آگاهي غيرقابل قبولي دارند. بررسي تاثير آموزش مربيان در زمينه تروماي دنداني را توجيه مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی