برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش تغذيه کودک در دوران شيرخوارگي در مقادير استرپتوکک موتانس بزاق در کودکان 5 ساله شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش کودکان، واحد دندانپزشکی تهران، خیابان پاسداران، نیستان دهم، واحد دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: استرپتوکوک موتانس، ميکروارگانيسم اصلي همراه با پوسيدگي دنداني مي باشد. با توجه به محدوديت مطالعات در مورد نقش تغذيه کودک در دوران شيرخوارگي در ميزان استرپتوکک موتانس دهاني، اين تحقيق در کودکان 5 ساله شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها: تحقيق به روش مورد - شاهدي، روي 150 کودک 5 ساله انجام گرفت. گروه مورد، کودکاني با ميزان استرپتوکوک موتانس دهاني بيشتر از 104 واحد شمارش
کولوني(CFU)  و گروه شاهد، داراي استرپتوکک موتانس کمتر از 104 واحد شمارش کولوني بوده و دو گروه به لحاظ جنس و زمان شروع مسواک زدن و ساير متغيرهاي موثر مشابه سازي شدند. نوع تغذيه کودک در دوران شيرخوارگي، مدت استفاده از شيشه شير و دفعات آن و نيز چگونگي استفاده از مسواک توسط آنان به روش مصاحبه با والدين جمع آوري گرديد. شاخص dmft کودکان از طريق معاينه و نيز کاربرد آينه و سوند تعيين و نمونه برداري از قسمت پشتي زبان با استفاده از سواب استريل براي شناسايي استرپتوکک موتانس انجام شد و نقش تغذيه با شير مادر در ميزان استرپتوکک موتانس بزاق با آزمون chi-square مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها:
%73.4 کودکان در گروه شاهد و %31 گروه مورد فقط از شير مادر تغذيه مي کردند و %26.6 کودکان در گروه شاهد و %69 گروه مورد تغذيه با شيشه و شير مادر داشته و تفاوت بين نوع تغذيه در دو گروه تفاوت معني داري داشت. (P<0.001)، .(OR<6.1)
نتيجه گيري: به نظر مي رسد نوع تغذيه دوران شيرخوارگي مي تواند بر مقادير استرپتوکوک موتانس اثرگذار باشد. تحقيقات بيشتر را توصيه مي نمايد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی