برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1392 , دوره  16 , شماره  3 ; از صفحه 215 تا صفحه 224 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي خنثي کنندگي آنتي ونوم انستيتو رازي بر خصوصيات بيولوژيک مار ويپرا لبتيناي ايراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بوشهر، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دریایی خلیج فارس، گروه فارماکولوژی و توکسیکولوژی
 
چکیده: 

زمينه: عوامل هموتوکسيک و نوروتوکسيک موجود در ونوم مار مي تواند سبب نکروز و از بين رفتن بافت گردد. مارگزيدگي در نقاط روستايي ايران در تمامي استان ها شايع بوده و مي تواند باعث ادم، نکروز بافت و تغييرات خوني (در صورت وجود عامل هموتوکسيک) گردد. قدرت ونوم گرزه مار (ويپرا لبتينا) ايراني در ايجاد تاثيرات موضعي هموراژيک و ادماتوز در رت و نيز پروکواگولانت به همراه توان خنثي نمودن موارد فوق به کمک آنتي ونوم پلي والانت آماده شده انستيتو رازي به دو صورت انکوباسيون با ونوم قبل از تزريق و نيز در مطالعات خارج از بدن مورد بررسي قرار گرفتند.
مواد و روش ها: دوزهاي افزاينده ونوم ويپرا لبتينا (2، 5 و 50 ميکروگرم در ميلي ليتر) به صورت زيرپوستي به سطح پشتي گروه هاي سه گانه رت جهت اندازه گيري ميزان متوسط دوز هموراژيک زده شد. در آزمايش ديگر جهت تعيين قدرت ادماتوژنيک مقادير متفاوت
 ونوم (10 تا 150 ميکروگرم) به صورت زيرپوستي (100 ميکروليتر) به پاي راست گروه هاي سه گانه رت زده شد و جهت کنترل از مقدار مساوي نرمال سالين در پاي چپ استفاده گرديد. جهت تعيين زمان انعقاد مقادير مختلف از ونوم حل شده در 50 ميکروليتر از نرمال سالين به 200 ميکروليتر از پلاسماي انساني اضافه شده و زمان انعقاد اندازه گيري شد. آنتي ونوم انستيتو رازي در کليه آزمايشات فوق جهت خنثي سازي به کار برده شد.
يافته ها: در بررسي حداقل دوز هموراژيک، پروکواگولانت و ميزاني که مي توانست ادم را در کف پاي رت به ميزان 30 درصد افزايش دهد مقادير 8.5، 1.1 و 70 ميکروگرم مشاهده گرديد که بيانگر تاثيرات باليني متفاوت اين ونوم بود. با انکوباسيون ونوم و آنتي ونوم (30 و 200 ميکروليتر) قبل از تزريق، تاثيرات هموراژيک و پروکواگولانت از بين رفت و ويژگي هاي ادماتوزنيز با دوزهاي افزايش يابنده آنتي ونوم کم اثر شد. تزريق داخل پريتونئال آنتي ونوم نقش موثري در کاهش عوارض هموراژيک و ادماتوز در رت نداشت. تزريق دوزهاي بالاتر ونوم به صورت داخل عضلاني با تاثيرات ميونکروتيک همراهي داشت.
نتيجه گيري: بررسي کنوني، نشان دهنده قدرت آنتي ونوم انستيتو رازي در خنثي نمودن تاثيرات هموراژيک و ادماتوز در محيط داخلي بدن و نيز لخته کنندگي در محيط آزمايشگاه بود. با توجه به وجود آنزيم هاي متعدد در ونوم مار ويپرا لبتينا لزوم انجام آزمايش هاي ديگر جهت بررسي آن ها به منظور تخليص و جداسازي و نيز ارزيابي قدرت خنثي کنندگي آنتي ونوم انستيتو رازي الزامي است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 220 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی