برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1392 , دوره  16 , شماره  3 ; از صفحه 198 تا صفحه 206 .
 
عنوان مقاله: 

ارتباط پلي مورفيسم هاي ERα -351 A>G و ERα -397 T>C با ليوميوم رحمي در زنان استان چهارمحال و بختياري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، بیمارستان هاجر، بخش زنان و زایمان
 
چکیده: 

زمينه: ليوميوم رحمي، که اغلب فيبروم ناميده مي شود، در حال حاضر شايع ترين تومورهاي خوش خيم دستگاه تناسلي وابسته به استروژن مي باشند. تقريبا يک چهارم از زنان در سن باروري مبتلا به اين تومور خوش خيم مي شوند. اين تومورها شايع ترين علت هيسترکتومي و جراحي زنان محسوب مي شوند و به طور جدي، بر سلامت جامعه زنان اثرگذارند. هدف اين مطالعه، بررسي پلي مورفيسم ژن گيرنده استروژن آلفا (ERa) در نوکلئوتيدها ERa - 351 A/ G و ERa - 397 T/ C و ارتباط آن با ليوميوم رحمي در زنان استان چهارمحال و بختياري است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مورد - شاهدي، 156 زن مبتلا به ليوميوم و 151 زن سالم مورد مطالعه قرار گرفتند و توزيع ژنوتيپي و اللي دو پلي مورفيسم
ERa - 351 A/ G و ERa - 397 T/ C در ژن گيرنده استروژن آلفا با تکنيک  PCR- RFLPمورد بررسي قرار گرفت و نتايج با نرم افزار SPSS ويرايش 17 و آزمون c2 تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: فراواني ژنوتيپي و اللي در ناحيه 351- و 397- ژن
ERa در گروه بيمار و کنترل با هم مقايسه شدند که از نظر آماري تفاوت معني داري بين دو گروه بيمار و کنترل وجود نداشت (P>0.05).
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که بين پلي مورفيسم ژن گيرنده استروژن آلفا در نواحي -351 و -397 و افزايش خطر ليوميوم در جمعيت زنان مورد مطالعه ارتباطي وجود ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی