برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  16 , شماره  2 ; از صفحه 138 تا صفحه 143 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان دقت تخمين وزن كودكان با استفاده از نوار براسلو و تخمين وزن توسط مادر در شهر بوشهر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بوشهر، سبزآباد، ریشهر، سایت دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی، کدپستی: 7518759577
 
چکیده: 

زمينه: احيا اطفال براي گروه درماني يك چالش مي باشد و اكثرا تجربه كمي در شرايط اورژانس دارند، با توجه به اينكه دوز دارو در كودكان بر اساس وزن بوده و در شرايط اورژانس اندازه گيري وزن عملي نمي باشد، استفاده از يك روش سريع، آسان و قابل قبول مورد نياز است. هدف از اين مطالعه تعيين دقت نوار براسلو در كودكان شهر بوشهر مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي 403 كودك 30 روزه تا 14 ساله كه به اورژانس بيمارستان علي اصغر مراجعه كرده بودند، تحت مطالعه قرار گرفتند. كودكان مبتلا به بيماري هاي مزمن و بدحال، وزن كمتر از 3 كيلوگرم و بيشتر از 34 كيلوگرم از مطالعه حذف شدند. وزن تخميني كودكان بر اساس استاندارد نوار براسلو يعني فاصله بين فرق سر تا پاشنه پا و زماني كه كودك به پشت خوابيده خوانده و وزن حقيقي كودك توسط ترازوي ديجيتال اندازه گيري شد. سپس مقايسه اي بين وزن هاي حقيقي و تخميني انجام شد. آناليز داده ها پس از كدگذاري با استفاده از نرم افزار
SPSS ويرايش 18 و آزمون هاي آمار توصيفي تحليلي تي تست، كاي اسكور انجام شد.
يافته ها: نتايج پژوهش نشان داد كه
43.2 درصد دختر و 56.8 درصد پسر با ميانگين سني 43 ماه بودند با خطاي±10 درصد، 72.5 درصد از وزن حقيقي و با در نظر گرفتن خطاي در حدود±15  درصد، 78.9 درصد از وزن حقيقي كه به درستي تخمين زده شده بود كه به تفكيك جنسيت اختلاف معني دار نبود.
نتيجه گيري: نوار براسلو براي تخمين وزن كودكان بوشهري در شرايط اورژانس ساده، سريع و دقيق بوده كه دقيق تر از تخمين وزن توسط والدين يا پرسنل درماني مي باشد. بنابراين براي پزشكان و كاركنان درماني بخش اورژانس جهت محاسبه دوز دارو و تجهيزات در مواقع اورژانس كمك كننده مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی