برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  16 , شماره  2 ; از صفحه 80 تا صفحه 91 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير يك جلسه فعاليت استقامتي وامانده ساز بر برخي شاخص هاي انعقادي موش هاي صحرايي نر نابالغ و بالغ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابلسر، دانشگاه مازندران، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
 
چکیده: 

زمينه: هر چند حوادث ناشي از ترومبوز در كودكان و نابالغين كمتر از بزرگسالان است اما شيوع آن در دوران نوجواني افزايش مي يابد. هدف اين پژوهش مقايسه برخي فاكتورهاي انعقادي مرتبط با بيماري هاي قلبي و عروقي بعد يك جلسه فعاليت استقامتي وامانده ساز در موش هاي صحرايي نر نابالغ با بالغ بود.
مواد و روش ها: تعداد 27 سر موش نر نابالغ نژاد ويستار با ميانگين وزني 5±97 گرم و 27 سر موش نر بالغ با ميانگين وزني 5±241 گرم پس از دو هفته آشنايي با محيط و نوارگردان به يك گروه كنترل و دو گروه فعال كه بلافاصله و 24 ساعت بعد از آنان خون گيري به عمل آمد، تقسيم شدند. فعاليت استقامتي وامانده ساز شامل فعاليت روي دستگاه نوارگردان تا واماندگي بود. براي اندازه گيري فيبرينوژن به روش
clauss و براي اندازه گيري APTT و PT از روش هاي انعقادي استفاده گرديد. همچنين براي اطمينان از حصول نشانه هاي بلوغ در آزمودني ها هورمون تستوسترون با استفاده از روش الايزا مورد ارزيابي قرار گرفت. تجزيه و تحليل يافته ها با استفاده از آزمون t مستقل، آناليز واريانس يك طرفه و توكي در سطح (p≤0.05) انجام شد.
يافته ها: فيبرينوژن دو گروه موش هاي بالغ و نابالغ از مرحله قبل تا بلافاصله بعد از فعاليت كاهش معنادار (P=0.047 و P=0.004) و در 24 ساعت پس از فعاليت تنها در گروه موش هاي بالغ افزايش معنادار داشت (P=0.001).APTT  نيز در آزمودني هاي بالغ و نابالغ از مرحله قبل تا 24 ساعت بعد از فعاليت كاهش معنادار داشت.
نتيجه گيري: با توجه به افزايش فيبرينوژن و كاهشAPTT  در 24 ساعت پس از فعاليت استقامتي وامانده ساز در موش هاي بالغ و نابالغ به نظر مي رسد انجام فعاليت ها در كودكان و بزرگسالان غيرفعال بايد با ملاحظات ويژه اي همراه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میردار هریجانی، ش.، و نجابت، م.، و حاجی زاده مقدم، ا. (1392). تاثیر یک جلسه فعالیت استقامتی وامانده ساز بر برخی شاخص های انعقادی موش های صحرایی نر نابالغ و بالغ. طب جنوب, 16(2), 80-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192629Vancouver : کپی

میردار هریجانی شادمهر، نجابت مجید، حاجی زاده مقدم اکبر. تاثیر یک جلسه فعالیت استقامتی وامانده ساز بر برخی شاخص های انعقادی موش های صحرایی نر نابالغ و بالغ. طب جنوب. 1392 [cited 2021August05];16(2):80-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192629IEEE : کپی

میردار هریجانی، ش.، نجابت، م.، حاجی زاده مقدم، ا.، 1392. تاثیر یک جلسه فعالیت استقامتی وامانده ساز بر برخی شاخص های انعقادی موش های صحرایی نر نابالغ و بالغ. طب جنوب, [online] 16(2), pp.80-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192629. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی