برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1391 , دوره  22 , شماره  98 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي روش هاي مختلف استخراج DNA از کيست ژيارديا لامبليا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، کیلومتر 18 جاده خزرآباد، مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ژيارديالامبليا يکي از پاتوژن هاي تک ياخته اي مهم است که در طبقه بندي جزء تاژکدران روده اي قرار مي گيرد ژيارديازيس معمول ترين عفونت انگلي انسان در جهان است که باعث اسهال طولاني مدت مي شود. هدف از اين مطالعه مقايسه و ارزيابي 5 روش مختلف استخراج DNA از کيست ژيارديالامبليا به منظور تعيين روش مطلوب بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه بر روي 30 نمونه مدفوع آلوده به انگل ژيارديا صورت گرفت. تشخيص بيماري با تهيه گسترش مستقيم از نمونه مدفوع و رنگ آميزي با لوگل بود. کيست هاي ژيارديا به روش گراديان سوکروز تخليص شدند و 5 روش مختلف استخراج بر روي اين نمونه ها صورت گرفت. که شامل: ذوب و انجماد + گلوله هاي شيشه اي+ کيت (
(FGK، ذوب و انجماد + فنل کلروفرم ايزو اميل الکل (PCI)، جوشاندن + فنل کلروفرم ايزو اميل الکل، سونيکاسيون + فنل کلروفرم ايزو اميل الکل و ذوب و انجماد + نمک با غلظت بالا (High salt) بود. سپس واکنش يک مرحله اي PCR بر روي DNA استخراج شده در ناحيه ژني gdh انجام گرفت.
يافته ها: بالاترين و کمترين ميانگين نسبت جذب نوري (
DNAOD) به ترتيب مربوط به روش استخراج FGK از مدفوع و روش ذوب و انجماد + غلظت بالا نمک (High salt) است. همچنين بالاترين و کمترين ميانگين غلظت به ترتيب مربوط به روش ذوب و انجماد + PCI و روش FGK است همچنين پس از الکتروفورز محصول PCR با استفاده از روش استخراج FGK اسميري در باندها مشاهده نشد. کم ترين زمان استخراج (<2h) مربوط به روش FGK بود.
استنتاج: نتايج مطالعه حاضر نشان داد جهت رفع اشکالات استخراج
DNA از کيست هاي ژيارديا و کاهش زمان استخراج استفاده از گلوله هاي شيشه اي (Glass beads) و سپس کيت استخراج Accu prep (Bioneer) روشي مطلوب و داراي بيشترين کارآيي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 126
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی