برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي برخي فاکتورهاي بروز بيماري هاي قلبي - عروقي در افراد با ريخت شخصيتي D و افراد فاقد ريخت شخصيتي D

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، رحمتیه، دانشگاه علوم پزشکی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ريخت شخصيتي (Distressed personality) D حدود 21% جامعه سالم را تشکيل داده است و به عنوان يک ريسک فاکتور در بروزبيماري هاي قلبي - عروقي شناخته مي شود. اين تحقيق به منظور بررسي برخي ريسک فاکتورهاي بروز بيماري هاي قلبي در افراد بزرگسال سالم داراي ويژگي ريخت شناسي D انجام شده است.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي
- تحليلي 54 نفر (زن و مرد) از بين مراجعه کنندگان به مرکز آزمايشگاهي المهدي شهرکرد به روش نمونه گيري در دسترس انتخاب شدند. افراد تحت مطالعه بر اساس مقياس DS14 به دو گروه تقسيم شدند. 27 نفر آنها که داراي تيپ شخصيتي D بودند در گروه مورد و 27 نفر ديگر که فاقد تيپ شخصيتي D بودند در گروه شاهد قرار گرفتند. داده هاي پژوهش از طريق آزمون افسردگي بک (Beck)، مقياس هاي اضطراب و خشم اسپيلبرگر و نتايج آزمايشگاهي کلسترول، تري گليسيريد، LDL و HDL جمع آوري شدند. براي تجزيه و تحليل داده ها از آزمون t مستقل استفاده شد.
يافته ها: ميزان اضطراب، افسردگي، خشم و
LDL در گروه مورد به طور معني داري بيشتر از گروه شاهد بود بود (P<0.05). ميزان HDL بصورت جزئي در گروه مورد کمتر از گروه شاهد بود (P=0.052) و ارتباط معني داري بين شخصيت D و کلسترول و تري گليسيريد ديده نشد (P>0.05).
نتيجه گيري: بر اساس نتايج اين مطالعه ريخت شخصيت D مي تواند باعث افزايش بروز بيماري هاي قلبي و عروقي در مقايسه با افراد بزرگسال سالم شود، زيرا اين افراد در معرض افسردگي اظطراب، خشم و تغييرات ميزان ليپوپروتئين هاي خون قرار دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی