برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقوش سکه هاي اليمايي و ارتباط آن با دريانوردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نجف آباد
 
چکیده: 

موقعيت جغرافيايي سرزمين اليمايي، واقع در بخش هايي از خوزستان امروزي، باعث شده بود تا اين ناحيه، نقش واسطه را ميان آبراهه هايي که به راس خليج فارس ختم مي شدند با فلات ايران و همچنين ميانرودان ايفا کند. عبور يکي از مهمترين جاده هاي بازرگاني ايران از اين سرزمين در کنار باروري ناشي از جريان داشتن چندين رودخانه باعث شده بود که اليمايي به کانون اقتصادي و بازرگاني مهمي در دوره اشکاني تبديل شود.
آثار باستاني بر جاي مانده از فرمانروايان محلي اليمايي همچون سنگ نوشته ها، سنگ نگاره هاي صخره اي، و مهم تر از همه، سکه هاي فراوان، نشان از رونق اين سرزمين در دوره مورد نظر دارد. وجود دو درمسرا در شهرهاي سلوکيه کنار هديفون (جراحي) و شوش (سلوکيه کنار اولائوس) مي تواند تاييد ديگري براي اين رونق اقتصادي باشد. سکه هاي ضربشده در اين درمسراها، متاثر از سکه هاي عصر سلوکي داراي نقوشي همچون هلال ماه، ستاره، سر اسب و نقشي لنگرگونه هستند. مساله اصلي در پژوهش کنوني، تفسير نقوش مذکور و چگونگي ارتباط آن با سرزمين اليمايي و فرمانروايان محلي آن است. از اينرو پيوند برخي نقوش موجود بر روي سکه هاي اليمايي با دريا و دريانوردي و ايزدان يوناني و ايراني مرتبط با آب و رودخانه بعنوان يک فرضيه مطرح شده است. در اين ميان، ردپاي دو ايزد پوزوئيدون و آرتميس، پررنگتر است. ايزدبانو آناهيتا و نانايا بعنوان معادل هاي آرتميس در ايران و ميانرودان نيز قابل توجهند و اينکه بر اساس منابع نوشتاري، پرستشگاه هاي ثروتمندي متعلق به آنها در ناحيه اليمايي وجود داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیان راد، ح. (1390). نقوش سکه های الیمایی و ارتباط آن با دریانوردی. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 3(2 (پیاپی 4)), 85-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192589Vancouver : کپی

کیان راد حسین. نقوش سکه های الیمایی و ارتباط آن با دریانوردی. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1390 [cited 2021August05];3(2 (پیاپی 4)):85-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192589IEEE : کپی

کیان راد، ح.، 1390. نقوش سکه های الیمایی و ارتباط آن با دریانوردی. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 3(2 (پیاپی 4)), pp.85-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192589. 

 
بازدید یکساله 562 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی