برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حيات سياسي مجدالاسلام کرماني در بوته نقد و نظر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، قزوین
 
چکیده: 

مجدالاسلام کرماني روحاني روشنفکر و روزنامه نگار برجسته عصر مشروطه بود که عمرش را در راه خدمت به وطن سپري کرد. وي با نوشتن مقالات متعدد در روزنامه ها به خصوص جريده ادب به مبارزه با حکومت استبدادي قاجاريه پرداخت و حتي به تبعيد در کلات محکوم شد؛ ولي بعد از پيروزي مشروطه خواهان و برپايي حکومت جديد چهار روزنامه: نداي وطن، الجمال، کشکول و محاکمات را در جهت تمجيد از مشروطه و مذمت استبداد منتشر کرد. ميانه روي در گفتار و هم نوا نشدن با روزنامه نگاران راديکال و در واقع سبک خاص کرماني در برخورد با دولت و دربار و به ويژه شخص شاه باعث شد وي متهم به دورويي و منفعت طلبي گردد. اين اتهامات با سفر مجدالاسلام به اصفهان و ديدار با خوانين بختياري در دوره استبداد صغير شدت بيشتري گرفته و به جاسوسي براي شاه مبدل شد و باعث گرديد وي براي هميشه دست از کارهاي سياسي و مطبوعاتي خود بکشد و تا آخر عمر گوشه عزلت را بر عالم سياست ترجيح دهد.
در اين مقاله سعي شده است ضمن مروري اجمالي بر زندگي سياسي مجدالاسلام کرماني، به تبيين صحت و سقم اتهامات وارده بر او، دلايل و بسترهاي شکل گيري چنين اتهامات و نيز آراء و نظرات موافقان و مخالفان هم عصر وي و يا محققان بعدي پرداخته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی، ذ.، و طحان، م. (1391). حیات سیاسی مجدالاسلام کرمانی در بوته نقد و نظر. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(2 (پیاپی 6)), 85-105. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192550Vancouver : کپی

محمدی ذکراله، طحان مریم. حیات سیاسی مجدالاسلام کرمانی در بوته نقد و نظر. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021September26];4(2 (پیاپی 6)):85-105. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192550IEEE : کپی

محمدی، ذ.، طحان، م.، 1391. حیات سیاسی مجدالاسلام کرمانی در بوته نقد و نظر. پژوهشهای علوم تاریخی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(2 (پیاپی 6)), pp.85-105. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192550. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی