برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اداره مالي و بودجه مجلس اول شوراي ملي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نجف آباد
 
چکیده: 

با برپايي نخستين مجلس شوراي ملي و ورود منتخبان ملت به عرصه قانون گذاري کشور، مجلسيان پيش از توجه به هر مساله فردي، در انديشه رفع مشکلات سياسي، اقتصادي و اجتماعي ايران بودند. بنابراين، آن ها در ابتداي امر، بدون توجه به مسائل و مشکلات خود - به ويژه در موضوع مالي و تامين هزينه هاي زندگي فردي - مشغول کار شدند؛ تا اينکه، با مشکل نبودن منبع تامين هزينه هاي شخصي و حتي نمايندگي خود مواجه شدند. بدين ترتيب، تشکيل اداره مالي و يافتن منبعي براي تامين هزينه ها از چالش ها و اولويت هاي کاري مجلس اول قرار گرفت. از اين رو، پرسش اصلي تحقيق را به اين ترتيب مي توان صورت بندي کرد که با توجه به شرايط زماني و اوضاع آشفته اقتصادي که در زمان مجلس اول حاکم بود، آيا اداره مالي آن مجلس توانست در تامين هزينه هاي خود و مجلسيان موفق عمل کند؟
روش تحقيق در پژوهش حاضر، روش تحقيق تاريخي است. در اين روش، اطلاعات لازم از منابع کتابخانه اي و اسناد موجود در آرشيو کتابخانه مجلس شوراي اسلامي گردآوري شده است و در مرحله بعد، بر اساس نظم و توالي منطقي تاريخي پردازش و پس از آن، براي تحليل پديده تاريخي تدوين گرديده اند
.
از نتايج تحقيق حاضر مستفاد مي شود که اداره مالي مجلس اول به دليل مشکلات و مسائل سياسي و به ويژه اقتصادي، در تامين هزينه هاي خود ناکام ماند و حل اين مشکل به دوره هاي بعد موکول شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی