برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1391 , دوره  14 , شماره  5 ; از صفحه 102 تا صفحه 107 .
 
عنوان مقاله: 

ارتباط نسبت دور شکم به لگن با احتمال آسيب احشاء شکمي به دنبال تروماي بلانت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان امام حسین (ع)
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تروما يکي از شايع ترين علل مراجعات اورژانس است. حدود 7 تا 10% از مرگ و مير ناشي از تروما به دنبال ضايعات داخل شکمي اتفاق مي افتد. به نظر مي رسد که نسبت بالاتر دور شکم به لگن بتواند اثر محافظتي در کاهش احتمال آسيب هاي داخل شکمي ايفا کند. مطالعه حاضر به بررسي ارتباط ميزان وقوع آسيب هاي شکمي ناشي از تروماي بلانت با نسبت دور شکم به لگن پرداخته است.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي - تحليلي 222 نفر از مبتلايان تروماي بلانت شکمي مراجعه کننده به اورژانس بيمارستان امام حسين (ع) تهران از جهت اطلاعات دموگرافيک، نسبت دور شکم به لگن و نهايتا ارتباط آن با پيامدهاي کلينيکي، پاراکلينيکي و تصويربرداري مورد بررسي قرار گرفتند. آزمون هاي کاي دو و فيشر جهت آناليز داده ها استفاده شد
.
يافته ها: اطلاعات دموگرافيک نشان داد متوسط سن مبتلايان
28.7±14.2 سال و %74.8 از آنان مرد بودند. اقدامات آزمايشگاهي و تصويربرداري براي اين سري از بيماران، تنها براي 13 نفر (5%) شواهدي واضح از آسيب احشاء و ارگان هاي داخل شکمي را نشان داد. در هر دو جنس هيچ گونه ارتباط معني داري بين نسبت دور شکم به لگن با ميزان وقوع آسيب هاي شکمي بر اساس نتايج نهايي حاصل از سونوگرافي، سي تي اسکن، آناليز ادراري و لاپاراتومي وجود نداشت (P>0.05).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد ارتباطي بين نسبت دور شکم به لگن با احتمال آسيب شکمي به دنبال تروماي بلانت وجود نداشته باشد اما اظهار نظر قطعي در اين مورد نياز به مطالعات بيشتر دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی