برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان شهرستان مرند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرند، شبکه بهداشت و درمان شهرستان
 
چکیده: 

شيوع اضافه وزن و چاقي در بين کودکان و نوجوانان ايران، طي دهه هاي اخير افزايش يافته است. هدف از اين مطالعه، تعيين شيوع اضافه وزن و چاقي در بين دانش آموزان شهرستان مرند است.
اين مطالعه مقطعي در بين 10649 دانش آموز (اول ابتدايي، اول راهنمايي و اول دبيرستان) که به طور تصادفي از بين دانش آموزان شهرستان مرند در سال 1389 انتخاب شدند، انجام پذيرفت. وزن، قد و صدک شاخص توده بدني
(Body Mass Index-BMI)  ايشان اندازه گيري شد.
اين مطالعه نشان داد
81.8 درصد از دانش آموزان داراي وزن طبيعي، 6.25 درصد داراي اضافه وزن و 3.5 درصد چاق بودند. شيوع اضافه وزن و چاقي در بين دانش آموزان پسر نسبت به دانش آموزان دختر، به طور معني دار بيشتر بود (P<0.001). همچنين شيوع اضافه وزن و چاقي در بين دانش آموزان اول راهنمايي نسبت به اول ابتدايي و اول دبيرستان، به طور معني دار بالاتر بود (P<0.001).
گسترش چاقي کودکان در سطح جهاني در يک وضعيت هشدار دهنده قرار دارد. به رغم درصد پايين شيوع اضافه وزن و چاقي در اين مطالعه، نتايج ساير مطالعات نشان مي دهد دانش آموزان و به ويژه پسران مي توانند از رژيم غذايي مناسب و برنامه هاي پيشگيري از اضافه وزن و چاقي بهره برده و عادات غذايي خود را بهبود بخشند. بنابراين يک راهبرد منسجم براي بهبود رژيم غذايي و فعاليت بدني جمعيت جوان ايراني و همچنين غربالگري اضافه وزن و چاقي در بين ايشان مورد نياز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1233 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی