برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي کارآيي استفاده از فرات پتاسيم براي تصفيه پيشرفته فاضلاب شهري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گروه مهندسی بهداشت محیط
 
چکیده: 

زمينه و هدف: طيف وسيعي از منعقد کننده ها، اکسيدان ها و گندزداها در تصفيه آب و فاضلاب استفاده مي شوند. يون فرات به عنوان يک اکسيدان قوي بالاترين پتانسيل اکسيداسيون - احيا را بين همه اکسيدان ها و گندزداها در تصفيه آب و فاضلاب داراست. يون فرات (شش ظرفيتي) در آب به يون هيدروکسيد فريک احيا مي شود و مي تواند در يک فرآيند چند منظوره به عنوان منعقد کننده، اکسيدان و گندزدا مورد استفاده قرار گيرد. هدف از اين مطالعه بررسي فرآيند تصفيه پيشرفته پساب فاضلاب شهري با استفاده از فرات پتاسيم بود.
روش بررسي: در اين مطالعه نيمه تجربي تصفيه پيشرفته فاضلاب شهري توسط فرات پتاسيم در مقياس آزمايشگاهي روي پساب فاضلاب گندزدايي نشده با تعيين اثر متغيرهاي
pH و غلظت بر ميزان حذف کدورت، ترکيبات ارگاني آب (COD) و فسفر مورد بررسي قرار گرفت. به منظور تعيين کارايي گندزدايي فرات پتاسيم نيز اثر سه متغير زمان تماس، غلظت فرات و pH روي فرآيند گندزدايي با استفاده از شاخص MPN (Most Probable Number) مشخص شد.
يافته ها: بهترين راندمان حذف ترکيبات ارگاني آب و کدورت با استفاده از فرات پتاسيم در شرايط بهينه (
pH=5 و غلظت 10 mg/L) به ترتيب 65 و %90 بود. pH و غلظت بهينه فرات پتاسيم در حذف فسفر نيزpH=5  و غلظت 12 mg/L بود که موجب حذف 72 درصدي فسفر شد. بهترين شرايط کاربرد فرات پتاسيم به عنوان گندزدا در غلظت 4 mg/L و زمان تماس هاي 25 دقيقه و pH=6 بود.
نتيجه گيري: فرات پتاسيم به عنوان يک ماده شيميايي موثر اکسيدکننده، گندزدا و منعقدکننده مي تواند در تصفيه انواع پساب هاي شهري و صنعتي مورد استفاده قرار گيرد و با اين کار دسترسي به چند هدف در يک فرآيند را ميسر گرداند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 440
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی