برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  7 , شماره  23 ; از صفحه 11 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

عفو و بازبيني نقش آن در رفتارهاي مراقبت گرايانه پرستاران و سلامت رواني بدني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
 
چکیده: 

رعايت حقوق بيمار در عرصه خدمات سلامت، نقش مهمي در بهبود و تنظيم رابطه پرستار - بيمار ايفا مي کند و در مديريت نظام سلامت از اهميت بالايي برخوردار است. کيفيت مراقبت سلامت و بهبود خدمات، ويژگي هاي اصلي در تمايز بين سازمان هاي مراقبت بهداشتي هستند. پرستاران نقش مهمي در مراقبت از بيماران به عهده دارند. عفو، با حوزه پزشکي و پرستاري ارتباط دارد و داراي کاربردهاي گوناگوني در سلامت و بهزيستي روانشناختي بيماران و پرستاران است. پژوهش حاضر با هدف بازبيني نقش عفو در سلامت بدني و رواني و تعاملات پرستار - بيمار انجام شد.
پژوهش حاضر مطالعه اي مروري است که اطلاعات مورد نياز آن از پايگاه هاي اطلاعاتي
Science direct، Oxford journal، Springer، Sage، TaylorFrancis، Google scholar جمع آوري شد. معيارهاي اصلي جهت ورود، متون منتشرشده به زبان انگليسي در محدوده سال هاي 1980 تا 2013 ميلادي بود. جهت جستجو از کليدواژه هاي Medical practice، Forgiveness، Nursing، Mental and physical health در عنوان متون استفاده گرديد که طي آن تعداد  71مقاله بازيابي شدند و مورد مرور قرار گرفتند.
نتايج تحقيق نشان داد عفو نقش مهمي در افزايش سلامت فيزيکي و رواني پرستاران و همچنين بهبود روابط پرستار - بيمار و تعامل با پزشکان در مراکز درماني دارد. بيماران اغلب عدم عفو را درباره پزشکاني که تصميمات و گاهي اشتباهات آن ها منجر به آسيب ديدن بيمار و رنج خانواده آن ها مي شود، نشان مي دهند. بيماراني که افراد متخلف را مورد عفو قرار مي دهند، کاهش در ميزان اضطراب، افسردگي و خشم را گزارش مي دهند. همچنين عفو به حفظ سلامت روان مثبت آن ها کمک کرده و عوامل خطرساز در ايجاد بيماري هاي رواني مزمن را کاهش مي دهد.
يافته هاي اين مطالعه حاکي از اهميت نقش متغير عفو در موقعيت هاي باليني، و لزوم توجه به اين عامل در آموزش پرستاران به عنوان اعضاي اصلي تيم مراقبت پزشکي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی