برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  13 , شماره  41 ; از صفحه 203 تا صفحه 219 .
 
عنوان مقاله: 

تحليلي بر فرايندهاي تحول فرم کالبدي بافت قديم شهر کاشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بافت قديم شهر کاشان از نمونه بافت هاي قديمي با ارزشي است که به دليل مشکلاتي از جمله عدم دسترسي هاي مناسب، انحطاط اقتصادي، فرسودگي کالبدي، فرسودگي سازمان اجتماعي و... با تحولات کالبدي، اجتماعي و اقتصادي مواجه مي باشد و برخورد بي تفاوت با روند تحولات و فرايندهاي موجود موجب شده است که ساختار فضايي و کالبدي بافت دچار تغيير شود و ضمن تغيير فرم بافت، به تدريج ويژگي هاي نامطلوب بافت جديد را در خود منعکس نموده و در چارچوب خصوصيات بافت ارگانيک، سيماي ناهنجاري عرضه نمايد.
لذا در اين پژوهش با رويکردي جديد به بررسي مطالعات کالبدي فضايي و تاکيد بر فرايندهاي تغييردهنده فرم و سيماي بافت و تاثير سازمان فضايي و ساختار کالبدي قديمي شهر تاريخي در روند رشد و توسعه بافت قديم و در کل آسيب شناسي کالبدي پرداخته مي شود.
جهت بررسي و تبيين موضوع پژوهش ترکيبي از روش هاي توصيفي، تحليلي و پيمايشي استفاده شده است. نتايج حاصله از تحليل داده ها نشان مي دهد که کيفيت بنا و مصالح مورد استفاده در ساخت ابنيه مسکوني از جمله عوامل موثر در تغيير فرم و ريخت شناسي و تحولات کالبدي بافت قديم شهر کاشان مي باشند، به طوري که از مجموع 400 واحد مسکوني مطالعه شده در محدوده بافت قديم شهر کاشان بيش از 60 درصد ابنيه مسکوني به لحاظ کيفيت بنا از نوع واحدهاي مرمتي (نيمه فرسوده) و مخروبه و به لحاظ مصالح ساخت بنا از نوع خشت و گل مي باشند. همچنين بررسي ها نشان مي دهد بالا بودن هزينه ساخت و ساز به ويژه در مراکز بافت، عدم تناسب شبکه هاي دسترسي قديمي با نيازهاي امروز و در نهايت کم شدن احساس تعلق به بافت به ويژه در بين جوانان و مهاجران غيربومي بافت از مهم ترين عواملي مي باشد که در تغيير فرم و تحولات کالبدي بافت نقش داشته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 292
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی