برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

چند يادداشت بر چهارمقاله نظامي عروضي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

از روزگار صفاريان، در ولايت غور، سلسله اي از سلاطين و امراي محلي حکومت داشتند به نام «غوريه». آوازه و اهميت و تا اندازه اي استقلال اين سلسله - از هنگامي که از قيد غزنويان بيرون آمدند، يعني از سال 543 آغاز مي شود و به سال 612 تمام مي شود؛ يعني تا زماني که مقهور خوارزمشاهيان مي گردند.
ولايت غور، امروزه، منطبق است با هزارستان و بايد آن را در نقشه جغرافيايي افغانستان ميان دره هيرمند و هرات جست
.
مورخان غوريه را ملوک شنسبانيه يا آل شنسب نيز خوانده اند. نسبت به جد اعلاي آنها - شنسب نام - که گويند از نژاد ضحاک بوده و به دست حضرت علي (ع) اسلام آورده بوده. با مرگ عزالدين حسين - در سال 545 - حکومت آل شنسب ميان پسرانش شاخه شاخه گشت: علاالدين غوري فيروزگوه را - واقع در ميان هرات و غزنين - تختگاه خويش گردانيد و شاخه شنسبانيه غور را نامور و زورمند گردانيد و در جنگ با بهرامشاه، شاهنشاه غزنه را شکست داد و به غزنه درآمد و به کين ديرين، آن شهر را به کام آتش سپرد، نوشته اند: شهر، هفت شبانه روز در آتش مي سوخت. آنچه علاالدين از اين نمايش زور و ستم اندوخت تنها يک لقب بود. لقبي که چون نيک بنگري، تهي از هرگونه سرافرازي است جهانسوز. علاالدين جهانسوز.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

انزابی نژاد، ر. (1391). چند یادداشت بر چهارمقاله نظامی عروضی. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), 45(3 (مسلسل 178)), 151-159. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192244Vancouver : کپی

انزابی نژاد رضا. چند یادداشت بر چهارمقاله نظامی عروضی. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد). 1391 [cited 2021July26];45(3 (مسلسل 178)):151-159. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192244IEEE : کپی

انزابی نژاد، ر.، 1391. چند یادداشت بر چهارمقاله نظامی عروضی. جستارهای ادبی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), [online] 45(3 (مسلسل 178)), pp.151-159. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192244. 

 
بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی