برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  4 , شماره  14 ; از صفحه 129 تا صفحه 145 .
 
عنوان مقاله: 

از دريا تا خورشيد (بررسي و تحليل تمثيل هاي وحدت وجود و تجلي در شرح رباعيات جامي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد نجف آباد
 
چکیده: 

در اين مقاله که بر مبناي کارکرد تمثيل در شرح رباعيات جامي - که رساله اي در شرح وحدت وجود و آراي ابن عربي است - سامان يافته است، ابتدا درباره تمثيل، وحدت وجود و تجلي به کوتاهي توضيحاتي داده شده است. سپس تمثيل هاي موجود در متن، در ذيل هشت بخش جداگانه شامل تمثيل «نور و خورشيد، آتش، آيينه، شيشه، جريان آب، دريا و بحر، حروف و اعداد» طبقه بندي و تشريح شده اند، تا به کمک آن ها «وحدت وجود و تجلي» که موضوع ويژه رساله شرح رباعيات جامي در وحدت وجود به طور خاص و عرفان نظري مکتب ابن عربي به طور عام به شمار مي روند، تفسير و تحليل شوند.
در حقيقت جامي با توسل به اين تمثيل ها سعي کرده است، به تبيين نظريه وحدت وجود از طريق تجلي در معناي جهان شناسي بپردازد. در جهان بيني عارفان وحدت وجودي، وجود حقيقي از نظر ذات و اطلاق واحد است و از نظر اسما و صفات متکثر. بر اين مبنا وجود حقيقي در مرتبه ذات و اطلاق غيرقابل ادراک و دست نايافتني است، و در مرحله تجلي در عالم اعيان است که قابل ادراک مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دادبه، ا.، و داوودی پور، غ. (1392). از دریا تا خورشید (بررسی و تحلیل تمثیل های وحدت وجود و تجلی در شرح رباعیات جامی). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), 4(14), 129-145. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192230Vancouver : کپی

دادبه اصغر، داوودی پور غلام رضا. از دریا تا خورشید (بررسی و تحلیل تمثیل های وحدت وجود و تجلی در شرح رباعیات جامی). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان). 1392 [cited 2021August05];4(14):129-145. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192230IEEE : کپی

دادبه، ا.، داوودی پور، غ.، 1392. از دریا تا خورشید (بررسی و تحلیل تمثیل های وحدت وجود و تجلی در شرح رباعیات جامی). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), [online] 4(14), pp.129-145. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192230. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی