برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه روش PCR-RFLP با روش هاي بيوشيميايي در تشخيص عوامل سل ريوي انساني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرج، حصارک، موسسه واکسن و سرم سازی رازی، بخش تولید و تحقیق توبرکولین و مالئین
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماري سل هنوز هم يکي از مهم ترين عوامل مرگ و مير در بسياري از کشورها است. کمپلکس مايکوباکتريوم توبرکيلوسيس از مجموعه اي از باکتري ها با شباهت ژنتيکي زياد تشکيل شده است که با توجه به طولاني بودن زمان کشت تعيين هويت آن ها بسيار مشکل است. هدف از اين پژوهش، ارزيابي روش PCR-RFLP براي افتراق مايکوباکتريوم توبرکيلوسيس و مايکوباکتريوم بويس و مقايسه نتايج آن با آزمون هاي بيوشيميايي است.
مواد و روش ها: 68 نمونه خلط از بيماران سل ريوي با اسمير مثبت از مراکز بهداشتي و درماني استان مرکزي جمع آوري و در محيط کشت هاي اختصاصي کشت شد. همچنين 10 جدايه مايکوباکتريوم بويس مربوط به مناطق مختلف ايران و 6 سويه استاندارد مايکوباکتريوم براي مقايسه استفاده گرديد. پس از انجام تست هاي بيوشيميايي، آزمون PCR بر اساس ژن کاذب oxyR انجام گرفت. سپس الگوي برش محصول تکثير يافته با استفاده از آنزيم AluI مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: در همه جدايه هاي انساني مايکوباکتريوم توبرکيلوسيس يک قطعه و در جدايه هاي گاوي 3 قطعه پس از برش توسط آنزيم مشاهده شد. از نمونه هاي مورد پژوهش تنها در يک مورد مايکوباکتريوم بويس تشخيص داده شد. همچنين نتايج حاصل از آزمون PCR-RFLP با نتايج حاصل از تست هاي بيوشيميايي هماهنگي 100% داشت.
نتيجه گيري: روش PCR-RFLP روشي سريع و دقيق به منظور افتراق مايکوباکتريوم بويس از ساير اعضاي کمپلکس مايکوباکتريوم توبرکيلوسيس مي باشد و مي تواند در تشخيص اوليه و درمان مورد استفاده قرار گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی