برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 89 تا صفحه 92 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين ميزان دي اتيل هگزيل فتالئات (DEHP) موجود در وسايل مورد استفاده در همودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشکده تحقیقات محیط زیست، پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد
 
چکیده: 

مقدمه: فتالئات ها در وسائل مورد استفاده در پزشكي از قبيل فيلترها و لوله هاي رابط دياليزي يافت مي شوند. شواهد علمي بيانگر خطرات بهداشتي ناشي از مواجهه انسان با فتالئات ها هستند. در اين مطالعه ميزان دي اتيل هگزيل فتالئات (DEHP) موجود در وسايل مورد استفاده در همودياليز (ساخت ايران) اندازه گيري شده است.
مواد و روش ها: 10 نمونه لوله رابط مخصوص همودياليز ساخت ايران (5 نمونه مربوط به شركت ساخت وسايل پزشكي (سوپا) و 5 نمونه مربوط به سازمان تداركات پزشكي هلال احمر) به طور تصادفي انتخاب شدند. ميزان
DEHP موجود در هر نمونه لوله رابط به روش Gas chromatography - Mass spectrometry (GC-MS) اندازه گيري و ثبت شد. نتايج به دست آمده از هر 5 نمونه در مورد هر شركت به صورت جداگانه با هم جمع و ميانگين غلظت DEHP موجود در هر نوع لوله رابط بر حسب ميلي گرم در ميلي ليتر گزارش گرديد.
نتايج: ميانگين غلظت
DEHP در مورد لوله هاي ساخت شركت سوپا و هلال احمر به ترتيب 0.11±1.36 و 0.11±0.97 ميلي گرم در ميلي ليتر بودند. حداكثر و حداقل غلظت DEHP در مورد لوله هاي ساخت شركت سوپا به ترتيب 1.47 و 1.21 ميلي گرم در ميلي ليتر و در مورد سازمان تداركات پزشكي هلال احمر به ترتيب 1.13 و 0.83 ميلي گرم در ميلي ليتر بودند.
نتيجه گيري: مي توان با جايگزين كردن محصولات پزشكي با مواد فاقد فتالئات يا فتالئات کمتر، مواجهه بيماران با فتالئات ها را كاهش داد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 73
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی