برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  4 , شماره  13 ; از صفحه 11 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

جايگاه لغات عربي و واژگان کهن و برخي ترکيبات زيباي قديمي در نثر عرفاني شيخ احمد جام بر پايه دو کتاب (انس التائبين و کنوز الحکمه)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در دوره هاي مختلف ادبي آثار متعدد با موضوعات گوناگون تاليف شده که به مقتضاي سبکي هر دوره تغييراتي در نوع نويسندگي ايجاد شده است. نيمه اول قرن ششم نيز از اين تغييرات که همانا تاثير شديد زبان و ادبيات عرب بر زبان و ادبيات فارسي مي باشد بي بهره نبوده است. از آنجا که شيخ احمد جام (441-536 ه.ق) آثارش را زماني تاليف کرده - نيمه اول قرن ششم - که با هجوم لغات عربي مواجه بوده، اين انتظار مي رفت که آثار شيخ مملو از واژگان عربي باشد، اما نه تنها اين گونه نيست، بلکه وي توانسته تا حدودي نثر خود را از سلطه زبان عربي حفظ کند، و صلابت و استواري نثر دوره ساماني - سبک خراساني - را با به کار بردن واژگان کهن و استعمال برخي ترکيبات زيباي قديمي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خدیور، ه.، و خدادادی، م. (1391). جایگاه لغات عربی و واژگان کهن و برخی ترکیبات زیبای قدیمی در نثر عرفانی شیخ احمد جام بر پایه دو کتاب (انس التائبین و کنوز الحکمه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), 4(13), 11-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192183Vancouver : کپی

خدیور هادی، خدادادی محمد. جایگاه لغات عربی و واژگان کهن و برخی ترکیبات زیبای قدیمی در نثر عرفانی شیخ احمد جام بر پایه دو کتاب (انس التائبین و کنوز الحکمه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان). 1391 [cited 2021September22];4(13):11-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192183IEEE : کپی

خدیور، ه.، خدادادی، م.، 1391. جایگاه لغات عربی و واژگان کهن و برخی ترکیبات زیبای قدیمی در نثر عرفانی شیخ احمد جام بر پایه دو کتاب (انس التائبین و کنوز الحکمه). عرفانیات در ادب فارسی (ادب و عرفان (ادبستان), [online] 4(13), pp.11-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192183. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 265 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی