برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  7 , شماره  24 ; از صفحه 113 تا صفحه 137 .
 
عنوان مقاله: 

سقط جنين، فردگرايي و جامعه گرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

يکي از موضوعات چالش برانگيز در دنياي امروز، مساله سقط جنين مي باشد. تفاوت ديدگاه فردگرايان و جامعه گرايان موجب اتخاذ مواضعي متفاوت در نقد و تحليل اين مساله مي گردد. هدف از اين نوشتار ارائه پاسخي روشن به جواز يا عدم جواز سقط جنين نمي باشد، بلکه با رويکردي توصيفي تحليلي قصد بر آن است تا ديدگاه توماس ناگل و جان راولز و فمنيست هاي فردگرا تشريح شود و با ارائه ديدگاه هاي مايکل سندل و مکين تاير و فمنيست هاي جامعه گرا به قياس و ارزيابي اين دو حوزه فکري فردگرايي و جامعه گرايي در مورد موضوع سقط جنين پرداخته شود.
فردگرايان بر حقوق و آزادي هاي فردي تاکيد دارند و حقوق زن را به عنوان شهروند برابر، مقدم بر حيات جنين مي دانند. آنان خواستار تقدم بخشي آزادي زنان بر ساير ارزش هاي سياسي مي باشند. از ديدگاه جامعه گرايان بدون در نظرگفتن اخلاق، مذهب و ملاحظات عمومي جامعه نمي توان به مساله سقط جنين پرداخت. با اين حال عده اي از جامعه گرايان فمنيست خواستار جواز سقط جنين به نفع حقوق زنان بوده اند، اما از آنجا که ديدگاه جامعه گرايانه آن ها با ارزش هاي فمينيستي قابل جمع نبود تصميم گرفتند که در موضوع سقط جنين بار ديگر به الگوهاي فردگرايانه پناه ببرند و با تکيه بر حقوق و آزادي هاي فردي از طرفداران سقط جنين حمايت نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرزازاده، ا. (1392). سقط جنین, فردگرایی و جامعه گرایی. اخلاق پزشکی, 7(24), 113-137. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192151Vancouver : کپی

میرزازاده افسانه. سقط جنین, فردگرایی و جامعه گرایی. اخلاق پزشکی. 1392 [cited 2021September20];7(24):113-137. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192151IEEE : کپی

میرزازاده، ا.، 1392. سقط جنین, فردگرایی و جامعه گرایی. اخلاق پزشکی, [online] 7(24), pp.113-137. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192151. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی