برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

روند مواجهه آمريکا و اتحاديه اروپا با تروريسم از ادراکات متفاوت تا همکاري هاي مشترک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
 
چکیده: 

حملات 11 سپتامبر و اهميت يافتن بيش از پيش تروريسم براي آمريکا و اتحاديه اروپا، دو طرف را وادار نمود که برخورد جدي تري با اين مساله داشته باشند. اين موضوع باعث شد تا دو طرف بر تقويت همکاري در مبارزه با تروريسم تاکيد کنند. از سوي ديگر، رويکرد دو طرف به تروريسم کاملا يکسان نبود و اين موضوع اختلافاتي در بين دو طرف برانگيخت. در اين پژوهش سعي شده است تا با اتخاذ روش توصيفي - تحليلي و بررسي و مقايسه استراتژي ها و سياست هاي آمريکا و اتحاديه اروپا در قبال تروريسم در يک دهه گذشته، ميزان همکاري و اختلاف آنها در اين موضوع مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.
يافته ها حاکي از آن است که در ابتدا چون ماهيت تهديد جديد (تروريسم) چندان روشن نبود، اروپا و آمريکا تعريف و درک يکساني از اين تهديد نداشتند و همکاري و اجماع آنها در زمينه مبارزه با تروريسم تا حدودي با دشواري مواجه شده بود، اما با گذشت زمان و بر مبناي اصل واقع گرايي تدافعي که وجود «تهديد مشترک» باعث تقويت همکاري خواهد شد، به تدريج موجب افزايش همکاري اروپا و آمريکا در مقابله با تروريسم و نزديک شدن رويکردهاي آن ها به يکديگر بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

درویشی، ف.، و حاتم زاده، ع. (1392). روند مواجهه آمریکا و اتحادیه اروپا با تروریسم از ادراکات متفاوت تا همکاری های مشترک. ژئوپلیتیک, 9(2 (پیاپی 30)), 136-160. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192138Vancouver : کپی

درویشی فرهاد، حاتم زاده عزیزاله. روند مواجهه آمریکا و اتحادیه اروپا با تروریسم از ادراکات متفاوت تا همکاری های مشترک. ژئوپلیتیک. 1392 [cited 2021September18];9(2 (پیاپی 30)):136-160. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192138IEEE : کپی

درویشی، ف.، حاتم زاده، ع.، 1392. روند مواجهه آمریکا و اتحادیه اروپا با تروریسم از ادراکات متفاوت تا همکاری های مشترک. ژئوپلیتیک, [online] 9(2 (پیاپی 30)), pp.136-160. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192138. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی