برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تجربيات پرستاران از رساندن خبر بد به بيماران و همراهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گلستان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: کادر پزشکي، بيماران و همراهان بيماران هميشه در معرض مواجهه با اخبار، شرايط و اوضاعي هستند که آن ها را «خبر بد» و «شرايط ناخوشايند» ارزيابي مي کنند. هدف از اين پژوهش، تبيين تجربيات پرستاران از رساندن خبر بد به بيماران و همراهان آنان بوده است.
روش: در اين پژوهش کيفي با 30 پرستار مصاحبه نيمه ساختار به عمل آمد. نمونه گيري مبتني بر هدف و با حداکثر از تنوع انتخاب شدند. حداقل يک سوال باز در تمامي مصاحبه ها مطرح شد، بقيه سوالات کاوشي بود. مصاحبه ها خط به خط، دست نويس و مطابق رويکرد «تحليل محتوا» آناليز شدند. براي شرکت در مطالعه و ضبط صدا رضايتنامه شفاهي اخذ گرديد.
يافته ها: از آناليز داده ها مضامين «به پزشک واگذارکردن، توسل به اقوام دورتر، مهياکردن زمينه، کوچک جلوه دادن موضوع» استخراج شد. مشارکت کنندگان ابلاغ «اخبار تشخيصي» را جزء مسووليت و وظايف خود نمي دانستند، لذا تلاش مي کردند تا هر آنچه که در اين حيطه باشد را به پزشک واگذار نمايند. يکي از رايج ترين استراتژي هاي پرستاران در رساندن خبر بد «روحيه دادن به بيمار و همراه وي» بوده است.

نتيجه گيري: داده ها نشان داد پرستاران در ابلاغ خبر بد به بيماران و همراهان وي از روش هاي غير مستقيم استفاده مي کنند، پزشکان را مسوول اين کار مي دانند، دستورالعمل خاصي در خصوص ابلاغ اخبار بد به بيمار و خانواده ندارند و هر پرستاري به سبک خاص خود مبتني بر ذهنيات، ولي مطابق فرهنگ رفتار مي نمايد. با توجه به تنوع اجتماعي و فرهنگي بيماران، ضروري است تا پرستاران با شيوه هاي علمي ابلاغ خبر بد که به کرات در زندگي کاري خود با آن مواجهه مي شوند، آشنا شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 385
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی