برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 131 تا صفحه 148 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل و بررسي تفسيري جوع در آيات قرآن كريم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرضا
 
چکیده: 

«جوع» همواره به عنوان يكي از نمايه هاي رياضت در عرفان و اخلاق مورد توجه بوده است و همه فرق صوفيه در ضرورت «جوع» به عنوان يكي از اركان اساسي سير و سلوك اتفاق نظر دارند. در چيستي معناي جوع، گروهي «جوع» را به معناي «به اندازه خوردن» و گروهي آن را معادل «روزه» دانسته اند و برخي نيز آن را تا حد «سد جوع» (نخوردن مگر به ضرورت) معنا كرده اند.
در اين مقاله تلاش شده است تا با ميزان قرار دادن قرآن و سنت به بررسي مفهوم شناسي جوع و ديدگاه هاي متعدد دراين باره پرداخته شود و با مقايسه اين نظرات، براساس ميزان قرآني و سنت نبوي نظر صائب معرفي گردد. جوع از نظر قرآن و متون اسلامي در خطاب هاي عامِ «يا بني آدم» به معناي «به اندازه خوردن»؛ در خطاب هاي خاص «يا ايها الذين آمنوا» به معناي «روزه» و در خطاب به اخص خواص يعني انبيا و اوليا، به معناي كم خوردن است.

لطفا براي مشاهده چکيده عربي به متن کامل (PDF) مراجعه فرماييد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باهنر، م. (1391). تحلیل و بررسی تفسیری جوع در آیات قرآن کریم. مطالعات تفسیری, 3(9), 131-148. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192002Vancouver : کپی

باهنر مینا. تحلیل و بررسی تفسیری جوع در آیات قرآن کریم. مطالعات تفسیری. 1391 [cited 2021July28];3(9):131-148. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192002IEEE : کپی

باهنر، م.، 1391. تحلیل و بررسی تفسیری جوع در آیات قرآن کریم. مطالعات تفسیری, [online] 3(9), pp.131-148. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192002. 

 
بازدید یکساله 258 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی