برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  37 , شماره  60 ; از صفحه 37 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

تغييرات راديولوژيك استخواني، مفصلي و نسج نرمي در بيماران مبتلا به هموفيلي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه رادیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: هموفيلي به مجموعه اي بيماريها اطلاق مي شود كه با نقايص انعقادي همراه هستند و اگر درمان سريع انجام نشود، گاهي اوقات سبب مرگ بيمار مي شوند. با پيشرفت تغييرات به وجود آمده در زمينه تشخيص و درمان هموفيلي، عدم كارآمدي مفصل ايجاد مي‏شود و باعث معلوليت فرد مي گردد. هدف ازاين بررسي، آشنايي با تغييرات راديولوژيك ناشي از هموفيلي در استخوانها و خارج از استخوان است.
روش بررسي: از تمام بيماراني كه با خونريزي مفصلي به بيمارستان شهيد قاضي مراجعه كرده بودند، راديوگرافي به عمل آمد و تغييرات آن بررسي شد. در خونريزي هاي خارج مفصلي نيز از سونوگرافي يا CT اسكن كمك گرفته شد. برخي از بيماران، به مدت سالها تحت كنترل بودند.
يافته ها: 241 بيمار به علت ابتلا به خونريزي ناشي از نقص انعقادي به بيمارستان شهيد قاضي تبريز مراجعه كرده بودند که در بين آنان 192 بيمار، ابتلا به هموفيلي را نشان مي‏دادند. در 164 نفر كمبود فاكتور) VIII هموفيلي (A و در 28 بيمار نقص فاكتور IX (هموفيلي (B مشخص شد؛ موردي از ابتلا به هموفيلي نوع C اين مركز وجود نداشت. بيماران از تمام شهرهاي استان به كلينيك هموفيلي بيمارستان مراجعه كرده بوند. بيشترين ابتلا در مفاصل زانو ديده شد. مچ پا، آرنج، مچ دست، هانش و شانه، به ترتيب گرفتار بودند. ساير مفاصل نيز در امان نبودند.
نتيجه گيري: تشخيص به موقع و درمان حفاظتي غير جراحي، بهترين روش براي حفظ سلامت اين بيماران است. چون پونكسيون و بيوپسي در اين افراد خطرناك است، آشنايي با تغييرات راديوگرافيك در تشخيص گرفتاري مفصل اهميت دارد. اگر بتوانيم بيماران را با آموزش، از بچه دار شدن و اين حداقل از به دنيا آوردن فرزندان پسر بازداريم، مي توانيم اميدوار باشيم که شيوع بيماري كنترل شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عمرانی، م.، و سیدی، ع. (1382). تغییرات رادیولوژیک استخوانی, مفصلی و نسج نرمی در بیماران مبتلا به هموفیلی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 37(60), 37-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192Vancouver : کپی

عمرانی محمود، سیدی عزت السادات. تغییرات رادیولوژیک استخوانی, مفصلی و نسج نرمی در بیماران مبتلا به هموفیلی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1382 [cited 2021June14];37(60):37-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192IEEE : کپی

عمرانی، م.، سیدی، ع.، 1382. تغییرات رادیولوژیک استخوانی, مفصلی و نسج نرمی در بیماران مبتلا به هموفیلی. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 37(60), pp.37-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=192. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی