برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

انديشه آرمانشهري و شکست يا پيروزي در رخنه کردن به جهان فراواقعي (جستاري در جهان آرماني آفريده شده در دو شعر «مانلي» و «رکسانا»)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
 
چکیده: 

مهم ترين انديشه نهفته در شعر «مانلي» نيما و «رکسانا» شاملو، جسجوي جهان آرماني در آن سوي واقعيت، نگرش بدبينانه و نفرت انگيز به جهان واقعي و تلاش براي آفرينش و القاي دنيايي پر از آرامش و کامراني است تا روح از اضطراب و آشفتگي و درد و رنج اين جهان بياسايد. از آن جا که نيما در اشعار خود، متاثر از سمبوليست هاي قرن نوزدهم فرانسه است نگارندگان برآنند که وي در اعتقاد به جهان آرماني و جنبه سمبوليسم متعالي نيز نمي تواند از آنان متاثر نبوده باشد. اين نوشته به بررسي و مقايسه دو شعر مذکور از نظر پيوند و شباهت ميان آن ها و چگونگي نگرش شاملو و نيما به دنياي واقعيت، جهان آرماني و خلق آن در شعر خويش و نيز پيشينه اين اعتقاد و علت پيدايش آن مي پردازد، در پايان نيز نشان مي دهد که نيما در کار خود مصمم تر و اميدوارتر است و در جهان آرماني اش پا مي نهد اما شاملو در آن ترديد دارد و در تلاش خود براي رخنه در فراسوي واقعيت شکست مي خورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علی زاده خیاط، ن.، و صادقی شهپر، ر. (1391). اندیشه آرمانشهری و شکست یا پیروزی در رخنه کردن به جهان فراواقعی (جستاری در جهان آرمانی آفریده شده در دو شعر «مانلی» و «رکسانا»). شعر پژوهی (بوستان ادب - علوم اجتماعی و انسانی ), 4(4 (پیاپی 14)), 87-112. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191946Vancouver : کپی

علی زاده خیاط ناصر، صادقی شهپر رضا. اندیشه آرمانشهری و شکست یا پیروزی در رخنه کردن به جهان فراواقعی (جستاری در جهان آرمانی آفریده شده در دو شعر «مانلی» و «رکسانا»). شعر پژوهی (بوستان ادب - علوم اجتماعی و انسانی ). 1391 [cited 2021July25];4(4 (پیاپی 14)):87-112. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191946IEEE : کپی

علی زاده خیاط، ن.، صادقی شهپر، ر.، 1391. اندیشه آرمانشهری و شکست یا پیروزی در رخنه کردن به جهان فراواقعی (جستاری در جهان آرمانی آفریده شده در دو شعر «مانلی» و «رکسانا»). شعر پژوهی (بوستان ادب - علوم اجتماعی و انسانی ), [online] 4(4 (پیاپی 14)), pp.87-112. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191946. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 36 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی