برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

توصيف بهار در شعر شاعران طنزپرداز فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بهار و نوروز و آنچه بدان مربوط است از قبيل دگرگوني در طبيعت و آداب و رسوم ويژه آن، موضوع سخن شاعراني فراوان قرار گرفته است. اما از چشم اندازه شاعران طنز پرداز به آن نگريستن لطفي ديگر دارد. در اين مقال كوشش شده مهمترين نكته هايي كه به لحاظ مايه هاي طنز مورد توجه شاعران واقع شده، دسته بندي و تقديم گردد. گرچه موضوعات مورد عنابت بسيار زياد است ولي به شانزده مورد اشاره مي گردد. دگرگوني هاي شگرفي كه در طبيعت، موجودات زنده، پرندگان و انسان حاصل ميشود در راس آن است و بقيه شامل:
خانه تكاني و دشواريهاي آن، هزينه هاي گزاف براي نونوار شدن و درآمدهاي ناچيز، اجناس نامرغوب و بنجل و اجحاف فروشندگان، و آن گاه ناشكيبي و تنك حوصلگي خانواده ها، چهارشنبه سوري، هفت سين، عيدي گرفتن و عيدي دادن، سورچراني، ميهمانداري و سيزده به در ميباشد. خالي از لطافت و كيفيتي نيست كه مي شويد شاعري آغاز بهار را چنين توصيف مي كند:
هر درختي چون جنون ما ز نو گل مي كند
                                                    
هر گلي هم خنده ها بر ريش بلبل مي كند

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی شبانان، س. (1382). توصیف بهار در شعر شاعران طنزپرداز فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), 187-204. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1919Vancouver : کپی

حسینی شبانان سیدمحمد. توصیف بهار در شعر شاعران طنزپرداز فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021June22];53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)):187-204. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1919IEEE : کپی

حسینی شبانان، س.، 1382. توصیف بهار در شعر شاعران طنزپرداز فارسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), pp.187-204. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1919. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1150 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی