برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 157 تا صفحه 189 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اشعار تعليمي کودک و نوجوان در ادبيات معاصر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یزد
 
چکیده: 

شاعران کودک و نوجوان ايران از ميان انواع ادبي، بيشتر به ادبيات غنايي، تعليمي و حماسي توجه کرده اند. از اين رو نقش مايه هاي عاطفي همچون: مادر، پدر، معلم و ...، در شعر کودک و نوجوان فراوان است. چندين منظومه حماسي نيز براي کودک و نوجوان سروده شده است، از جمله: منظومه آرش کمان گير از سياووش کسرايي و منظومه ظهر روز دهم از قيصر امين پور.
به دليل اهميت زياد مساله تعليم و تربيت، اشعار تعليمي فراواني نيز براي کودکان سروده شده است، به ويژه در دوران مشروطه که عصر توجه به تعليم و تربيت کودکان است. نسيم شمال و ايرج ميرزا در دوره مشروطه بيش از شاعران ديگر به تعليم و تربيت کودکان و نوجوانان در اشعارشان پرداخته اند، اما در دوره کنوني بيشتر شاعران کودک به اين مساله، توجه کرده اند.
مهم ترين موضوعات شعر کودک و نوجوان در دوره معاصر، شامل مسايل اخلاقي، اجتماعي، علمي و فرهنگي و پايداري و اصلي ترين درون مايه هاي اشعار تعليمي، آموزش خداشناسي، احترام به پدر و مادر، تاکيد بر دوستي و علم آموزي و ... است. در اين جستار، جنبه هاي گوناگون ادبيات تعليمي و موضوعات اجتماعي شعر کودک و نوجوان با واکاوي و تحليل مهم ترين اشعار کودکانه از دوره مشروطه تا امروز بررسي مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1423 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی