برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 51 تا صفحه 85 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ديدگاه هاي تربيتي ايرانيان باستان در قابوس نامه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه رازی
 
چکیده: 

قابوس نامه کتابي است به پارسي که مولف آن عنصرالمعالي کيکاووس بن اسکندر آن را براي فرزندش گيلانشاه در 44 فصل نوشته است که اگر بخواهد پس از پدر حکومت کند و يا از روي اضطرار کاري ديگر انتخاب کند، بداند چگونه وظايف خود را انجام دهد.
عنصرالمعالي در اين کتاب پندهاي تربيتي بسياري را از قول حکيمان و يا با لفظ «گفته اند» آورده است که گوينده آنها معلوم نيست و صاحب نظراني که به شرح و تحليل قابوس نامه پرداخته اند نيز به نام گوينده اين سخنان حکيمانه اشاره اي نکرده اند. با تامل در حکمت هايي که در منابع عربي از ايرانيان قبل از اسلام نقل شده است، معلوم مي گردد که بسياري از اين سخنان متعلق به حکيمان ايراني است و يا دست کم در ايران باستان رايج و شناخته شده بوده است.
در اين مقاله علاوه بر معرفي بيش از 40 پند اخلاقي و تربيتي ايراني که در قابوس نامه بي نام و نشان آمده و در منابع عربي به ايرانيان نسبت داده شده است، نقش ديدگاه هاي تربيتي ايران باستان و تاثير آن را در قابوس نامه نشان مي دهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سبزیان پور، و. (1392). بررسی دیدگاه های تربیتی ایرانیان باستان در قابوس نامه. پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی), 5(17), 51-85. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191663Vancouver : کپی

سبزیان پور وحید. بررسی دیدگاه های تربیتی ایرانیان باستان در قابوس نامه. پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی). 1392 [cited 2021July25];5(17):51-85. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191663IEEE : کپی

سبزیان پور، و.، 1392. بررسی دیدگاه های تربیتی ایرانیان باستان در قابوس نامه. پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی), [online] 5(17), pp.51-85. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191663. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 713 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی