برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني برخي از عوامل موثر (اضافه وزن –خطر اضافه وزن) در ايجاد بيماري هاي مزمن دوره بزرگسالي در دانش آموزان پسر 14-10 ساله مدارس راهنمايي دولتي شهر اهواز در سال 87-1386

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، اتوبان گلستان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: امروزه شيوع چاقي و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به سرعت رو به افزايش است. مطالعه حاضر به منظور تعيين شيوع چاقي و اضافه وزن به عنوان عوامل مهم در ايجاد بيماري هاي مزمن دوره بزرگسالي در دانش آموزان پسر 14-10 ساله مدارس راهنمايي دولتي شهر اهواز انجام گرديده است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي 628 نفر دانش آموز 10 تا 14 ساله با روش نمونه گيري خوشه اي دو مرحله اي در شهر اهواز در سال 87-1386 انتخاب شدند. قد و وزن دانش آموزان اندازه گيري و شاخص توده بدني محاسبه شد. دانش آموزاني که شاخص توده بدني بين صدک 85 تا 95 داشتند، به عنوان سطح در معرض خطر و آنهايي که شاخص توده بدني بزرگتر يا مساوي صدک 95 داشتند، به عنوان سطح خطرناک شناخته شدند. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار
SPSS و آمار توصيفي تجزيه و تحليل قرار گرديد.
يافته ها: شيوع در معرض خطر اضافه وزن و داراي اضافه وزن به ترتيب 18.8 و 12.3 بود. همچنين بيشترين درصد اضافه وزن در گروه هاي سني 12.11 و 13 سال بوده و به جزء سن 10 سالگي ديگر گروههاي سني بيشترين درصد در معرض خطر اضافه وزن را به خود اختصاص دادند.
نتيجه گيري: در مقايسه با آمارهاي منتشره از ديگر مطالعات داخلي شيوع اضافه وزن و چاقي در شهر اهواز ابعاد نگران کننده اي را در جمعيت دانش آموزان دارد. با توجه به نتايج به دست آمده مي توان به برنامه ريزان جامعه و سازمان آموزش و پرورش پيشنهاد کرد تا برنامه هاي فعاليت بدني منظمي را در راستاي پيشگيري و کاهش هزينه هاي هنگفت ناشي از چاقي بر خانواده و جامعه در برنامه مدارس بگنجانند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 63 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی