برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير آرامسازي بنسون بر مقياس هاي علامتي کيفيت زندگي بيماران مبتلا به سرطان پستان تحت شيمي درماني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، اتوبان گلستان، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: سرطان پستان دومين سرطان شايع در جهان مي باشد. اين بيماري و درمانهايش از جمله شيمي درماني بر روي سطح عملکرد جسماني، رواني و اجتماعي تاثير گذار است. طب مکمل مي تواند بر کيفيت زندگي اين بيماران موثر باشد. هدف از اين مطالعه تعيين تاثير آرامسازي بنسون بر مقياسهاي علامتي کيفيت زندگي بيماران مبتلا به سرطان پستان تحت شيمي درماني مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه نيمه تجربي و خود شاهد 25 نفر بيمار مبتلا به سرطان پستان اوليه که تحت شيمي درماني با رژيم (تاکسوتر، آدريامايسين، سيکلوفسفامايد) بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. در ابتدا و سه هفته بعد به وسيله پرسشنامه کيفيت زندگي اختصاصي سرطان پستان (BR23) و پرسشنامه کيفيت زندگي عمومي سرطان (C30) کيفيت زندگي آنها سنجيده شد. سپس برنامه آرامسازي بنسون به آنها آموزش داده شد و نوار حاوي برنامه آرامسازي 20-15 دقيقه در اختيار واحدهاي مورد پژوهش قرار داده شد. از نمونه ها خواسته شد که به مدت 3 هفته روزي يک بار در منزل به آن گوش دهند و در پايان مجددا پرسشنامه ها در اختيار آنها قرار داده شد. در نهايت داده ها به وسيله نرم افزار SPSS و استفاده از آمار توصيفي و آزمون آماري تي زوجي تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که برنامه آرامسازي بنسون سبب ارتقاء مقياس هاي علامتي شامل؛ خستگي، تهوع و استفراغ، درد، تنگي نفس، بي خوابي، بي اشتهايي، يبوست، اسهال، مسايل مالي، عوارض جانبي درمان، علايم پستان، علايم بازو و نگراني از ريزش مو مي شود که در اين مقياس ها در همه زمينه ها به جز در زمينه مسايل مالي تفاوت معني داري ايجاد شد.
نتيجه گيري: کيفيت زندگي مبتلايان به سرطان پستان تحت شيمي درماني در اثر آرامسازي بنسون بهبود مي يابد. بنابراين از برنامه آرامسازي بنسون مي توان به عنوان يک روش موثر، راحت و کم هزينه در ارتقا کيفيت زندگي اين دسته از مددجويان در مراکز درماني و مراقبتي – حمايتي مربوط به آنها استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی