برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 10 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اختلالات خواب و عوامل مرتبط با آن در کادر پروازي و کادر زميني سازمان هواپيمايي خصوصي کشور در سال 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پزشکی، گروه طب کار
 
چکیده: 

مقدمه: اختلال خواب در خلبانان به دليل تاثير عوارض ناشي از آن بر روي ايمني پرواز و سلامت کادر پروازي و مسافران از اهميت بالايي برخوردار است. اين پژوهش به منظور بررسي اختلالات خواب در خلبانان و کادر غير پروازي شرکت هاي هواپيمايي خصوصي ايران و عوامل موثر بر اين اختلالات صورت گرفته است.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت مقطعي و بر روي 250 پرسنل کادر زميني و 250 نفر کادر پروازي سازمان هواپيمايي خصوصي که به صورت تصادفي انتخاب شده اند انجام شده است. از تمام شرکت کنندگان خواسته شد تا دو پرسشنامه استاندارد
ISI (Insomnia Severity Index) و ESS (Epworth Sleepiness Scale) را تکميل نمايند. کسب نمره کوچکتر از 10 براي پرسشنامه ESS به عنوان معيار خواب آلودگي مفرط روزانه و کسب نمره کوچکتر و مساوي 8 براي پرسشنامه ISI به عنوان بي خوابي در نظر گرفته شد.
يافته ها: شيوع بي خوابي در کادر زميني 60% (150 نفر) و در کادر پروازي 66% (166 نفر) بوده و شيوع خواب آلودگي در کادر زميني 27% (69 نفر) و در کادر پروازي 24% (60 نفر) بوده است. در اين مطالعه بين بي خوابي با دو متغير سن بالاي 50 سال و سابقه کاري بيشتر از 20 سال رابطه معناداري مشاهده شد
.
نتيجه گيري: در اين مطالعه خواب آلودگي مفرط روزانه و همچنين بي خوابي به خصوص شکايت از مشکل در شروع خواب، بيداري مکرر حين خواب و بيدار شدن زودهنگام صبحگاهي از شکايات شايع در بين خلبانان بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 55 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی