برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

زمان عرفاني از خلال اشعار مولانا و حافظ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه سنت ژوزف بیروت، لبنان
 
چکیده: 

زمان يكي از واقعيت هاي زندگي انسان و بعدي از ابعاد وجودي اوست. زمان قدرت خويش را با سوق دادن انسان به سوي مرگ و نيستي به اثبات مي رساند؛ به همين دليل داراي جايگاهي ويژه در تخيل بشر است.
عرفا با آگاهي كامل از فاني بودن انسان و جهان مادي، و به عبارت ديگر، با آگاهي كامل از قدرت بي چون و چراي زمان، تنها راه غلبه بر گذر آن و تبديل انسان فاني به انسان جاويد را در عرفان يافته و در آثار خود به شرح زمان عرفاني پرداخته اند.
هدف اين مقاله تعريف زمان عرفاني از منظر شعراي عارف ايراني، مولانا جلال الدين رومي و حافظ شيرازي، و بررسي ويژگي هاي آن از خلال آثار شعري اين شاعران است. در اين راه از متدهاي نقد تخيل و نقد موضوعي گاستون باشلار، ژرژ پوله، ژيلبر دوران و ژان پير ريشار بهره خواهيم برد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قلعه تکی، ل. (1390). زمان عرفانی از خلال اشعار مولانا و حافظ. مطالعات زبان فرانسه (REVUE DES ETUDES DE LA LANGUE FRANCAISE), 3(5), 37-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191288Vancouver : کپی

قلعه تکی لیلا. زمان عرفانی از خلال اشعار مولانا و حافظ. مطالعات زبان فرانسه (REVUE DES ETUDES DE LA LANGUE FRANCAISE). 1390 [cited 2021May14];3(5):37-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191288IEEE : کپی

قلعه تکی، ل.، 1390. زمان عرفانی از خلال اشعار مولانا و حافظ. مطالعات زبان فرانسه (REVUE DES ETUDES DE LA LANGUE FRANCAISE), [online] 3(5), pp.37-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191288. 

 
بازدید یکساله 302 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی