برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  21 , شماره  75 ; از صفحه 37 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش سندرم پيش از قاعدگي در دريافت انرژي و درشت مغذي ها در دانشجويان دختر دانشکده علوم تغذيه و صنايع غذايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تغذیه جامعه، دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سندرم پيش از قاعدگي از مشکلات شايع زنان در سنين باروري است که مي تواند در افراد باعث تغيير در دريافت انرژي و درشت مغذي ها در نزديکي زمان قاعدگي شود. هدف از مطالعه حاضر بررسي نقش سندرم پيش از قاعدگي در دريافت انرژي و درشت مغذي ها در دانشجويان دختر دانشکده علوم تغذيه و صنايع غذايي بود.
مواد وروش ها: مطالعه به صورت توصيقي مقطعي بر روي 92 دانشجوي دختر رشته تغذيه انجام گرفت. افراد از طريق 5پرسشنامه (پرسشنامه وضعيت دموگرافيک، فرم تشخيص موقت سندرم پيش از قاعدگي، فرم ثبت وقايع روزانه، فرم افسردگي بک و فرم يادآمد غذايي) که به روش خود گزارش دهي تکميل مي شد، مورد ارزيابي قرار گرفته و داده ها با استفاده از نرم افزار اس پي اس اس مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
يافته ها: 58.7 درصد افراد مورد پژوهش، مبتلا به سندرم پيش از قاعدگي بودند. در گروه مبتلا، ميانگين در يافت انرژي، کربوهيدرات، پروتئين و چربي در فاز لوتئال در مقايسه با فاز فوليکولار به طرز معني داري بالاتر بود (p<0.05). همچنين ميانگين دريافت انرژي و کربوهيدرات تنها در فاز فوليکولار دوگروه تفاوت معني داري داشت (p<0.05) و در فاز لوتئال اين تفاوت تنها براي متغير چربي معني دار بود (p<0.05). تفاوت دريافت مواد غذايي در دو فاز در افراد غير مبتلا از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري: در افراد مبتلا به سندرم پيش از قاعدگي، دريافت انرژي و درشت مغذي ها در فاز لوتئال بالاتر از فاز فوليکولار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تبرکی، ش.، و کارگرنوین، ز.، و امیری، ز.، و تبرکی، ا.، و ازگلی، گ. (1390). بررسی نقش سندرم پیش از قاعدگی در دریافت انرژی و درشت مغذی ها در دانشجویان دختر دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), 21(75), 37-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191286Vancouver : کپی

تبرکی شقایق، کارگرنوین زهرا، امیری زهره، تبرکی ابراهیم، ازگلی گیتی. بررسی نقش سندرم پیش از قاعدگی در دریافت انرژی و درشت مغذی ها در دانشجویان دختر دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery). 1390 [cited 2021May08];21(75):37-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191286IEEE : کپی

تبرکی، ش.، کارگرنوین، ز.، امیری، ز.، تبرکی، ا.، ازگلی، گ.، 1390. بررسی نقش سندرم پیش از قاعدگی در دریافت انرژی و درشت مغذی ها در دانشجویان دختر دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), [online] 21(75), pp.37-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191286. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی