برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  21 , شماره  75 ; از صفحه 30 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

همه گيري شناسي آسيب هاي ناشي از مراسم چهارشنبه سوري کشور در سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات ارتقا ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، اوین، جنب بیمارستان طالقانی، ساختمان شماره 2، ستاد طبقه هفتم، مرکز تحقیقات ارتقا ایمنی و پیشگیری از مصدومیت
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مراسم چهارشنبه سوري در ساعات پاياني آخرين سه شنبه سال برگزار مي شود و افراد زيادي در اين مراسم دچار آسيب مي گردند. هدف اين مطالعه بررسي همه گيري شناسي آسيب هاي ناشي اين مراسم در سال 1387 مي باشد.
مواد و روش ها: در يک مطالعه توصيفي اپيدميولوژيک اطلاعات و مشخصات مصدومان ناشي از مراسم چهارشنبه سوري که توسط دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور با پرسشنامه اي مشخص و استاندارد ثبت شده، پس از جمع آوري به اداره پيشگيري از حوادث و فوريت هاي پزشکي ارسال مي شود مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعه اطلاعات دموگرافيکي و اپيدميولوژيکي (مانند نواحي اپيدميولوژيکي، نوع ماده محترقه، شغل افراد آسيب ديده، استان مورد بررسي) و مصدومان ناشي از اين مراسم در کل کشور مورد بررسي قرار گرفته و، با اطلاعات مربوط به چند سال قبل نيز مقايسه شده است.
يافته ها: به طورکلي 1817 نفر در ارتباط با اين مراسم آسيب ديده اند (83.2% مرد و 16.8% زن). که ميانگين سني آنها 11.12±20.9 سال بوده است. زير گروه سني 24-15 سال بيشترين تعداد را داشته و از نظر نوع ماده محترقه، ترقه با 60.7 درصد بيشترين آسيب ديدگي را ايجاد کرده است. بيش از يک-سوم (34.4درصد) آسيب ديدگي هاي اعضا مربوط به دستها بود. از نظر نتيجه حادثه 81.4 درصد مصدومين به صورت سرپايي مداوا شده و مابقي بستري شده اند.
نتيجه گيري: از آنجا که دانش آموزان و دانشجويان بيشترين گروه آسيب پذير بوده و اکثر آسيب ها در کوچه و خيابان و در حين بازي با مواد محترقه روي داده است، پيشنهاد مي شود برنامه هاي آموزشي و هشدار دهنده به والدين و جوانان، از طريق رسانه ها و مدارس ارائه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 214 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی