برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  21 , شماره  73 ; از صفحه 44 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

خشونت خانگي عليه زنان: مروري بر نظريه ها، ميزان شيوع و عوامل موثر بر آن (مقاله موردي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: خشونت خانگي عليه زنان علاوه بر جنبه هاي حقوقي و اخلاقي، عواقب جسمي، رواني و اجتماعي متعددي دارد که مي تواند سلامت زنان، خانواده و جامعه را به خطر اندازد. هدف از بررسي حاضر بررسي خشونت خانگي عليه زنان، مروري بر نظريه ها، ميزان شيوع و عوامل موثر بر آن است.
مواد و روش ها: مطالعه به صورت مروري در قالب بررسي مقالات از
بانک هاي اطلاعاتي Springer, Elsevir, Proquest, Google Scholar, Pub med براي منابع انگليسي و بانک هاي اطلاعاتي Magiran, Iran Medex و پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي، براي منابع فارسي، همراه با مطالعات کتابخانه اي به تحليل خشونت خانگي عليه زنان پرداخته است.
يافته ها: شيوع خشونت خانگي در جهان متفاوت است به طوري که ميزان آن از 10 تا 69 درصد در کل زندگي و 1 تا 37 درصد در دوران حاملگي ذکر شده است. در ايران شيوع خشونت خانگي طبق پژوهش ملي در 28 استان کشور به طور متوسط 66 درصد عنوان شده است. بر اساس مطالعات صورت گرفته در بعضي شهر ها شيوع آن در دوران حاملگي نيز بالاست. عوامل موثر بر خشونت زنان شامل، ويژگي هاي فردي و خانوادگي، محيط و طبقه اجتمايي، قدرت مردان در بعد اقتصادي، ميزان حمايت سازمان هاي پشتيباني کننده از زن، نقش رسانه ها و حمايت قانون مي باشد.
نتيجه گيري: به طور کلي تا زماني که تغييرات اساسي در ساختار فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي مردم سراسر جهان به وجود نيايد زن نمي تواند بر جايگاه شايسته و بابسته خود تکيه زند و ادعاي رفع تبعيض و بدنبال آن رفع خشونت عليه خود را داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسن پورازغدی، س.، و سیمبر، م.، و کرمانی، م. (1390). خشونت خانگی علیه زنان: مروری بر نظریه ها, میزان شیوع و عوامل موثر بر آن (مقاله موردی). نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), 21(73), 44-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191217Vancouver : کپی

حسن پورازغدی سیده بتول، سیمبر معصومه، کرمانی مهدی. خشونت خانگی علیه زنان: مروری بر نظریه ها, میزان شیوع و عوامل موثر بر آن (مقاله موردی). نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery). 1390 [cited 2021May07];21(73):44-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191217IEEE : کپی

حسن پورازغدی، س.، سیمبر، م.، کرمانی، م.، 1390. خشونت خانگی علیه زنان: مروری بر نظریه ها, میزان شیوع و عوامل موثر بر آن (مقاله موردی). نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), [online] 21(73), pp.44-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191217. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 4374 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی