برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 273 تا صفحه 305 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي بسامد کاربرد رنگ در اشعار نيمايوشيج و بدرشاکرسياب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

نيمايوشيج و بدرشاکرسياب، دو شاعر پرآوازه شعر نو در ايران و عراق، با بهره گيري از مفاهيمي که رنگ ها القا مي کند، به تصويرسازي از زندگي شخصي و اجتماعي خود در شعر پرداخته اند. بي شک تجارب شخصي هر شاعر و حيات ادبي و محيط اجتماعي و سياسي پيرامون او از عوامل زمينه ساز حضور رنگ ها در اشعار او است. حوادث تلخ و شيرين مشابهي که در زندگي خصوصي و اجتماعي نيما و سياب رخ داده است، حيات ادبي مشابهي را برايشان رقم زده و موجب نزديکي دلالت رنگ ها و بسامد به کارگيري آن، در اشعار اين دو شاعر شده است.
در اين پژوهش کوشش شده است بسامد کاربرد رنگها و جايگاه آن، در تصاوير شعري اين دو شاعر بررسي شده، موارد دلالت هاي مشترک و متفاوت رنگ ها استخراج شود و انديشه هاي مشابه آنها در به کارگيري اين پديده زيبايي شناسي تبيين گردد.
بر اساس اين پژوهش مشخص شد که رنگ سياه، پرکاربردترين رنگ در اشعار نيما و سياب است که نشان از غلبه سياهي بر ذهن و روح شاعر دارد. دلالت هاي مشترک اين رنگ در اشعار هر دو شاعر، گواه شباهت زمينه هاي انديشه اي آنها به يکديگر است. بررسي همه جانبه اشعار دو شاعر، مويد اشتراکات قابل توجه در تجارب فردي و اجتماعي و سياسي آنها دارد. علاوه بر اين، بسامد کاربرد و مفاهيم و دلالت هاي رنگ هاي سفيد، سرخ و زرد نيز در اشعار آنها مشابه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سیفی، ط.، و مرادی، ک. (1391). بررسی تطبیقی بسامد کاربرد رنگ در اشعار نیمایوشیج و بدرشاکرسیاب. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(3), 273-305. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191190Vancouver : کپی

سیفی طیبه، مرادی کبری. بررسی تطبیقی بسامد کاربرد رنگ در اشعار نیمایوشیج و بدرشاکرسیاب. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021May13];4(3):273-305. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191190IEEE : کپی

سیفی، ط.، مرادی، ک.، 1391. بررسی تطبیقی بسامد کاربرد رنگ در اشعار نیمایوشیج و بدرشاکرسیاب. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(3), pp.273-305. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191190. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی