برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 247 تا صفحه 271 .
 
عنوان مقاله: 

نمود مراحل روان شناختي سوگ در دل سروده هاي مادران سوگوار عصر جاهلي و اسلامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه یزد
 
چکیده: 

سوگ فرآيندي است که آدمي به عنوان موجودي اجتماعي، ناگزير از تجربه ناخواسته آن بوده و هست و مهم ترين عاملي که زمينه ساز اين حالت رواني است، مرگ است. مرگ بيش از آن که پديده اي بيولوژيک و مورد توجه زيست شناسان و پزشکان باشد، موضوعي اجتماعي، فرهنگي و رواني است که حزن و اندوه را براي فرد يا افرادي از جامعه بشري به همراه دارد و در اين ميان، شاعران به دليل ذوق هنري سرشار خود، در درک اين احساس و انعکاس و بازگو کردن آن، بسيار موفق تر از ساير طبقات جامعه ظاهر شده اند. اما با وجود اين، نبايد تلاش هاي متخصصان ساير علوم - از جمله روان شناسان - را در آشکار سازي اين فرآيند ناديده گرفت.
پژوهشي که هم اکنون فراروي شماست، بيانگر مراحل برخورد مادران سوگوار عصر جاهلي و آغازين سال هاي ظهور اسلام، در غم فقدان فرزندان خويش است و اين مهم از طريق بيان اجمالي حالت هاي رواني فرد داغ ديده در مراحل مختلف سوگ - که توسط روان شناسان به اثبات رسيده است - و سپس نمود اين حالت ها در سوگ سروده هاي اين زنان سخن سرا، مورد کنکاش قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میمندی، و.، و جمشیدی، ف. (1391). نمود مراحل روان شناختی سوگ در دل سروده های مادران سوگوار عصر جاهلی و اسلامی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(3), 247-271. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191186Vancouver : کپی

میمندی وصال، جمشیدی فاطمه. نمود مراحل روان شناختی سوگ در دل سروده های مادران سوگوار عصر جاهلی و اسلامی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021May14];4(3):247-271. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191186IEEE : کپی

میمندی، و.، جمشیدی، ف.، 1391. نمود مراحل روان شناختی سوگ در دل سروده های مادران سوگوار عصر جاهلی و اسلامی. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(3), pp.247-271. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191186. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 388 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی