برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 117 تا صفحه 138 .
 
عنوان مقاله: 

تجلي ققنوس در اشعار ادونيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه کردستان
 
چکیده: 

اين مقاله به تحليل و بررسي شخصيت هاي تاريخي، مذهبي، و حوادثي مي پردازد که به هر طريقي در شعر ادونيس تجلي گاه اسطوره ققنوس شده اند، و بيانگر تجدد و رستاخيز دوباره بعد از مرگ و نابودي هستند. اين مفاهيم به صورتي رمزگونه مصداق واقعيات جوامع عربي است. ادونيس پيوسته اين جامعه را در گرداب عقب افتادگي و سکون و مرگ مطلق مي بيند و در تلاش است تا با ياري ققنوس که نماد هر انسان انقلابي و تجددخواه است، به دوران شکوه گذشته که در انديشه ادونيس تمدن فينيقيه است، بازگردد و انقلابي عليه تمدن کنوني عرب بنا نهد.
در اين مقاله به دو نوع کاربرد ققنوس در اشعار ادونيس مي پردازيم، نوع اول کاربردي است که در آن يکي از عملکردهاي ققنوس در يک شخصيت و يا در خود شاعر ظهور مي کند، و در نوع دوم شاعر صريحا اسم ققنوس را در متن به کار مي برد که ما آن را با عنوان کاربرد علم آورده ايم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضوان، ه.، و آریادوست، س. (1391). تجلی ققنوس در اشعار ادونیس. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 4(3), 117-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191157Vancouver : کپی

رضوان هادی، آریادوست سیدحسن. تجلی ققنوس در اشعار ادونیس. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1391 [cited 2021May15];4(3):117-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191157IEEE : کپی

رضوان، ه.، آریادوست، س.، 1391. تجلی ققنوس در اشعار ادونیس. ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 4(3), pp.117-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191157. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی