برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  21 , شماره  72 ; از صفحه 1 تا صفحه 7 .
 
عنوان مقاله: 

مفهوم سلامت از ديدگاه بيماران ديابتي: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سنندج، خیابان پاسداران، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: احساس سلامتي ذهني و منحصر به فرد است و معيارهاي سلامتي در بين گروه هاي سني، فرهنگي و طبقات اجتماعي متفاوت مي باشد. يکي از مهم ترين شرايط، ابتلا به بيماري است که ادراک از سلامتي را تحت تاثير قرار مي دهد. اين مطالعه با هدف تبيين مفهوم سلامت ديدگاه از بيماران مبتلا به ديابت انجام شد.
مواد و روش ها: اين پژوهش يک مطالعه کيفي بود که پس از نمونه گيري مبتني بر هدف، اطلاعات با انجام مصاحبه هاي عميق و نيمه ساختار با 20 بيمار ديابتي مراجعه کننده به درمانگاه ديابت بيمارستان توحيد شهر سنندج جمع آوري گرديد. مصاحبه ها با روش آناليز محتوي قراردادي (Conventional) رويکردي که در آن نتايج مستقيما از بيانات شرکت کنندگان در پژوهش بدست مي آيد مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و درنهايت درونمايه هاي اوليه و نهايي حاصل گرديد.
يافته ها: بر اساس يافته ها در اين پژوهش پنج درونمايه نهايي پيرامون مفهوم سلامت بيماران مبتلا به ديابت شامل: تن سالم و دل خوش، زندگي بدون محدوديت، آرامش خاطر، معنويت و عدم وجود عوارض بيماري به دست آمد.
نتيجه گيري: در هر اجتماع و گروهي سلامتي بر اساس شرايط خاص آن گروه تعريف مي شود. لذا با توجه به درونمايه هاي حاصل شده، ارائه دهندگان مراقبت هاي سلامتي بايد با در نظرگرفتن اين ابعاد در جستجوي راه هاي دستيابي به سلامت در بيماران مبتلا به ديابت باشند و اين ابعاد را در برنامه مراقبتي استفاده نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 232
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی