برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  22 , شماره  77 ; از صفحه 39 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه کيفيت زندگي کودکان هموفيلي با و بدون درمان پروفيلاکسي در شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در يک بيماري مزمن چون هموفيلي، بهبود کيفيت زندگي بيمار يکي از اهداف عمده درمان است. بيماران مبتلا به هموفيلي به دو روش پيشگيرانه و در صورت نياز تحت درمان قرار مي گيرند. از آنجا که بيماري و روش هاي درماني مي تواند کيفيت زندگي بيمار را تحت تاثير قرار دهد، اين مطالعه با هدف مقايسه کيفيت زندگي کودکان هموفيل با درمان پروفيلاکسي و بدون آن در شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه اي از نوع توصيفي-مقايسه اي به منظور تعيين و مقايسه کيفيت زندگي کودکان هموفيلي با درمان پروفيلاکسي و بدون آن در شهر تهران انجام شد. تعداد نمونه ها 60 نفر (در هر گروه 30 نفر) بود که به صورت هدفمند انتخاب شدند. ابزار مطالعه، پرسشنامه سنجش کيفيت زندگي بيماران هموفيل (هموکيول) در 8 بعد (جسمي، احساس، خانواده، دوستان، ديگران، مدرسه، ديدگاه، و درمان) بود. در اين روش با افت کيفيت زندگي نمره بيشتري به بيمار تعلق مي گيرد. تحليل داده ها با استفاده از آمار توصيفي و استنباطي (تي زوج و مستقل، من ويتني، فيشر و کاي اسکوئر) در نرم افزار اس پي اس اس نسخه 15 انجام شد.
يافته ها: ميانگين سن کودکان در گروه پروفيلاکسِي 1.2±5.3 و در گروه درمان بر اساس نياز 6±1 بود. ميانگين نمره کلي کيفيت زندگي در گروه درمان بر اساس نياز 10.9± 58 محاسبه شد و اين رقم در واحدهاي تحت درمان پروفيلاکسي 9.8±40 بود. مقايسه ميانگين ها مويد وجود اختلاف معني داري بين دو گروه مي باشد (p<0.001). همچنين نتايج در هر گروه به طور جداگانه نشان داد که کودکان در گروه پروفيلاکسي در بعد
خانواده با ميانگين 14.9±58.9 و کودکان در گروه درمان بر اساس نياز در بعد جسماني با ميانگين 16.20± 65 و بعد خانواده با ميانگين 12±66 آسيب بيشتري ديده بودند.
نتيجه گيري: يافته ها نشان داد که کيفيت زندگي کودکان در دو گروه تحت درمان متفاوت مي باشد و با توجه به تاثير پروفيلاکسي در افزايش کيفيت زندگي در اين مطالعه، لازم است به شروع زودرس آن در درمان کودکان هموفيل توجه بيشتري شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خانعلی مجن، ل.، و عابدسعیدی، ژ.، و عشقی، پ.، و فراهانی، ح.، و عبداله گرجی، ف.، و حبیب پناه، ب.، و تهرانی طریقت، ش. (1391). مقایسه کیفیت زندگی کودکان هموفیلی با و بدون درمان پروفیلاکسی در شهر تهران. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), 22(77), 39-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191080Vancouver : کپی

خانعلی مجن لیلا، عابدسعیدی ژیلا، عشقی پیمان، فراهانی حجت، عبداله گرجی فاطمه، حبیب پناه بهناز، تهرانی طریقت شیرین. مقایسه کیفیت زندگی کودکان هموفیلی با و بدون درمان پروفیلاکسی در شهر تهران. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery). 1391 [cited 2021August02];22(77):39-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191080IEEE : کپی

خانعلی مجن، ل.، عابدسعیدی، ژ.، عشقی، پ.، فراهانی، ح.، عبداله گرجی، ف.، حبیب پناه، ب.، تهرانی طریقت، ش.، 1391. مقایسه کیفیت زندگی کودکان هموفیلی با و بدون درمان پروفیلاکسی در شهر تهران. نشریه دانشکده پرستاری و مامایی (Advances in Nursing and Midwifery), [online] 22(77), pp.39-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=191080. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی