برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

برآورد خطر وقوع سيلاب ها در مسير پيچان رودها؛ مورد: رودخانه شور (واقع در دامنه هاي شرقي کوهستان سهند)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تبریز
 
چکیده: 

پيچان رودها از چشم اندازه هاي مهم هيدرولوژيكي هستند كه تغييرات ژئومورفولوژيكي مهم تري را موجب مي شوند. در يك محيط ويژه، اين چشم اندازها از نشانه هاي تغييرات ناگهاني هيدرولوژيكي وژئومورفولوژيكي محسوب مي شوند حضور پيچان رودها در واقع يکي از نشانه هاي مهم خطر وقوع سيلاب ها در محدوده تشکيل به شمار مي آيد. در مسير رودخانه شور- واقع در دامنه هاي شرقي كوهستان سهند و جاري در يكي از زيرحوضه هاي قرنقوچاي - پيچ و خم هاي زياد و متوالي تشکيل شده است كه با توجه به پيچ و خم هاي ايجاد شده، اين پيچان رود از تيپيک ترين نوع خود محسوب مي شود. در اين مقاله، براي بررسي اين پديده ها و همچنين براي مطالعه پتانسيل خطر وقوع سيلاب ها در طول قطعاتي از مسير پيچان رود از شاخصي به نام شاخص LFH استفاده شده است. براي به کارگيري اين شاخص از نقشه هاي توپوگرافي، از تصاوير ماهواره اي و از عكس هاي هوايي و داده هاي ميداني استفاده شده است.
نتايج حاصل از بررسي ها و شاخص به كار گرفته شده، نشان مي دهد که مقدار
LFH در کل طول مسير متفاوت بوده و مقدار آن با متوسط 0.77 در طول پيچان رود شور نسبتا بالا است. به عبارت ديگر، طبق اين شاخص، خطر وقوع سيلاب هاي بزرگ، به ويژه در طول بعضي از قطعات مسير پرپيچ وخم دار اين رودخانه بالا است.
بررسي ها همچنين حاکي از اين است که بعد از وقوع هر سيلاب و با انجام هر جابجايي در قوس پيچان و حركت آن به طرف کناره ها، فرسايش کناري در طول مسير رودخانه شور تشديد و خطرات ناشي از آن نيز افزايش مي يابد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 323 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی