برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

معرفي و نقد و بررسي تذكره (صبح گلشن)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

تذكره نويسي در ايران از ديرباز رايج و مورد توجه بوده است. زيرا ايرانيان پيوندي ديرينه با شعر، يعني كلام زيباي ظريف همراه با وزن و آهنگ داشته اند از اين روي از سده پنجم هجري كه شعر فارسي شكوفا و بالنده گشت همواره مردم ايران سخن پخته گويندگان را براي استفاده ديگران يا براي شادي دل خويش جمع نموده و همراه با نام گوينده و سرابنده در دفتر و كتاب ثبت و ضبط نموده اند.
گويند نخستين مجموعه شعر و شرح حال شعرا كه اصطلاحا در ادب فارسي تذكره خوانده ميشود از ابوطاهر خاتوني موفق الدوله است. وي از رجال دربار سلاجقه، در نيمه دوم قرن پنجم و نيمه اول قرن ششم هجري بوده و كتاب او (مناقب الشعرا) نام داشته است. تذكره (صبح گلشن) اثر سيد محترم علي حسن خان بهوپال متخلص به (سليم) نوشته شده به سال 1294 هجري قمري است. اين تذكره شامل شعراي قديم و همچنين معاصر نويسنده است. وي سبب تاليف اين كتاب را چنين مذكور داشته است كه: پس از آنكه پدرش سيد محمد صديق حسن خان تذكره (شمع انجمن) را تاليف كرد گروهي كه نامشان در آن تذكره نيامده بود دلتگ شده بودند. از اين روي به تاليف (صبح گلشن) همت گماشت. اين كتاب در سال 1295 هجري در بهوپال هند به طبع سنگي و با قطع وزيري و كاغذ كاهي و خط نستعليق چاپ و منتشر شده است. از اين رو ما بر آن شديم تا بخشهايي از اين تذكره را كه موجود بود بازخواني و باز نويسي كنيم و در دسترس خوانندگان علاقه مند قرار دهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاکمی والا، ا. (1382). معرفی و نقد و بررسی تذکره (صبح گلشن). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), 1-9. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1909Vancouver : کپی

حاکمی والا اسماعیل. معرفی و نقد و بررسی تذکره (صبح گلشن). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021June25];53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)):1-9. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1909IEEE : کپی

حاکمی والا، ا.، 1382. معرفی و نقد و بررسی تذکره (صبح گلشن). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 53(167-166 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), pp.1-9. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=1909. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 230 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی